41 op 3 Juni alleen besloten was op 't believen van eens iegelijks college, ofschoon de resolutiën van den 7den alleen melding makeD van de opstelling van het eedsformulier voor de Ge committeerde Radenpensionaris en secretarismaar van eene confirmatie der poincten door den Prins is mij nooit gebleken en ik betwijfel of ze ooit plaats heeft gehad. De beknoptheid der resolutiën zal ons niet verder kunnen voeren dan tot eene gissing naar de motieven van de heeren Staten voor de door hen tegen den Prins aangenomen houding. De wijze, waarop de vorst de artikelen, die hem in Februari toegezonden warenbehandeld hadkan er zeker geene aan leiding toe gegeveu hebben. Welke de drijfveereu van de heeren geweest mogen zijnwij zien hierna de vroeger be sproken omwenteling van November 1575, de eerste krachtige uiting van het streven om de Staten niet alleen te doen zijn een lichaam, dat door zijne macht over de financiën machts misbruik van de regeering kon tegengaan, maar een regeerend licbaam. De regentenoligarchie en de stadhouderlooze tijd vakken zijn in de kiem aanwezig. Ook in andere gewesten heeft zich destijds een soortgelijk streven geopenbaarddat met name in Vlaanderen veel schade gedaan heeft aan de algemeene Nederlandsche zaak. Men had beter gedaan met de regeering van Matthias, Oranje en de Staten-Generaal krachtiger te steunen, en na het verbreken van den band met Spanje de politiek der Bourgondisch-Oostenrijksche vorsten, die op de samensmelting der Nederlanden gericht was, weder op te vatten. Hoe weinig toejuiching de politiek van de Staten verdient, men moet toegeven, dat er talent voor noodig was om ze toe te passen, en dat dit noodige talent in de provincie gevonden werd 2). Men heeft zorg gedragen om naar buiten als één Opmerking verdient, dat Van Dorp in dezen tijd niet te Middelburg was, en dat Roels, die zijne plaats waarnam, als pensionaris misschien de Staten te veel naar de oogen zag. 2) Br waren onder de Zeeuwsche staatslieden intusschen verschillende personen die niet uit het gewest afkomstig waren.

Archief | 1912 | | pagina 97