43 lichaam op te treden. Van 1578 af kwamen in de vergade ringen der Staten van Holland en Zeeland niet meer afgevaar digden van Zeeuwsche steden 5)maar twee of drie heeren uit eenige steden met eene instructie van de Staten van Zeeland. He deputatie, die het ontwerp der ordonnantie naar den Prins overbracht, had tevens eene opdracht van Zeeland bij de Sta- ten-Generaal uit te voeren. Welke denkbeelden omtrent de algemeene politiek de Zeeuwsche heeren zich in dezen tijd gevormd hadden, blijkt het best uit hunne houding bij het sluiten der Nadere Unie. Uitvoerig kan die hier niet worden besproken, maar het is bekend, dat het oorspronkelijk ont werp, dat een verbond van Holland en Zeeland eenerzijds, met Gelderland enz. aan de andere zijde beoogdedoor Zee land geamendeerd iszoodat er een verbond gesloten iswaarin alle gewesten op gelijken voet kwamen te staan. Zeeland zou dus niet meer een aanhangsel van Holland wezen, maar een zelfstandig lid. Tegelijk maakten de Zeeuwen den afstand van de opbrengst der convooien (in- en uitvoerrechten) aan de Generaliteit van zoovele voorwaarden afhankelijk, dat zij de feitelijke betaling steeds konden uitstellen of weigeren. Zeer duidelijk is hunne bedoeling geweest, dat de Unie van Utrecht zou komen in de plaats van de Generale Unie en van de Unie met Holland, dat het algemeen bestuur over de Nadere Unie zou gevoerd worden door den Prins met een Baad, waarin elk gewest eenige leden benoemen zou, en dat dit bestuur uit de in alle gewesten naar het voorbeeld van Hol land en Zeeland in te voeren gemeene middelen de kosten der landsverdediging zou bestrijden, terwijl de provinciën in de regeling van hare inwendige aangelegenheden vrij zouden zijn. Maar de politieke toestanden waren ingewikkelder dan de Zooals in de vorige bijeenkomsten, waarvan de drie eerste besproken zijn. Na bet sluiten der Unie van Delft was nog vergaderd: van December 1576 tot Maart 1577 te Middelburg, in 1577 te Dordrecht, Haarlem, Gouda, Leiden. De Resolution der Zeeuwsche Staten geven daaromtrent op verschillende punten bijzonderheden, welke in die van de Staten van Holland ontbreken.

Archief | 1912 | | pagina 98