52 een enkel besluit op de provinciale Synoden genomenuitgezonderd. De Classis Walcheren had en hield de leiding. Wij zouden echter te breedvoerig worden, indien wij alles nagingen, wat deze Classis in de twee eeuwen van het bestaan der Compagnie voor de Zending heeft verricht. Daarom beperken wij ons. Wij meenen toch, dat de Zeeuwsche Zendingsarbeid in drie perioden te verdeelen is. Van het jaar 10031620 is het tijdperk van opkomst; de jaren 16201675 vormen de bloei periode; in 1675 begint het verval, hetwelk eindigt in volkomen ondergang na de opheffing van de O. I. Compagnie. De eerste twee perioden behandelen wij, en wel, voorzoover zij betrekking hebben op onze tegenwoordige bezittingen in Oost-Indië. Zeer tot ons leedwezen moeten wij het overvloedig materiaalverzameld over Formosa, Ceylon, Kust van Malakka, de Kaap, Kust van Guinea en Noord- en Zuid-Amerikalaten liggen om des tijdswil. Wij hebben dus alleen te spreken over de Classis Walcheren en de Zending in Ned. O. Indië van 16031675. Voor het eerst lezen wij van de bemoeiingen der Classis Walcheren inzake den Zendingsarbeid in de Classicale acta van 1 September 1603 „opt versouck van de Majores over d'Oost- indiëvaart om te hebben twee bequame personen, die op de vlote het woort Gods mochten prediken ende andere Kerckelicke diensten doen, mits belofte van behoorlijk tractement, soo te schepe als oock te lande in Oost-Indië, alwaer zij een goede menichte van volck meenen aen lant in versekerde plaetsen te laten, is gesolveert, dat men met alle vliet sal uithooren ende vernemen, offt ergens eenige bequame persoonen tot sulcken ampt sullen connen gevonden worden, daertoe men oock schrijven sal aen D. Baseliiim, bij denwelcken men acht eenen proponent te zijn, die tot desen dienst niet onbequam zal wesen, ja men sal aen andren Classen van Zeelant dit versouck door schrijven verwittighenopdat se onder hun ook uuthooren ende bij hare studenten ondervynden eenige, soo daertoe mochten bequaem gevonden worden." Of er vóór dezen datum iets gedaan iskan niet met zeker- 1) Van Boktzelakk a. w. Bijlage C.

Archief | 1915 | | pagina 100