55 Item sij en sullen geene apocryphe schrifturen opentlick mogen lesen, dan alleen de canonycke. Ende wat aengaet de homiliënsij en sullen niet vermogen andere te lesen dan de Decades of het huysboeck Henrici Bul- lingeri, daerbij sij oock sullen ende tusschenvougen het boeck van de Boetveerdigheyt des levens, beschreven door Talfin; de gebeden en sullen sij niet selve stellen, maar zullen die lesen uut een boeckgelijck sij achter den Catechismo gestelt zijnmits gaders die hun schriftelijck zullen worden medegegeven. Voor den zieke sullen sij den gedruckten sieckentrooster lesen." Opmerkelijk is, dat de Bewindhebbers deze instructie der Classis hebben aanvaard en er toe hebben medegewerkt, dat zij bekend werd en uitgevoerd. lil de notulen lezen wij verder herhaaldelijk, dat de Bewind hebbers predikanten beriepen tot den dienst in Indië, doch zij lieten het aan de Classis over dezulken te examineeren en te bevestigen in den kerkedienst op een classicale vergadering. Als eerste periode hebben wij genoemd de jaren 16031620, toen de Classis kwam tot de instelling van het Collegium ad res Indicas. Slechts weinige bijzonderheden vallen er uit dezen tijd te vermelden, feiten, die allen in de acta der Classis nauwkeurig zijn opgeteekend t). Het blijkt ons dan, dat de Classis er steeds op uit was, voor de noodige predikanten zorg te dragendat er niet meerderen gezonden werden lag niet aan gebrek aan ijver, doch aan de moeilijk heid ze te vindenen ookomdat sommigen wegens ongeschiktheid en onbekwaamheid moesten worden afgewezenof slechts als ziekentroosters konden worden uitgezonden. Opmerkelijk is vooral dat, gelijk dr. vak Boetzelaeii met de stukken heeft bewezen2), de Classis Walcheren de eerste is geweest, die bepaaldelijk „be hoorlijk geëxamineerde, bevestigde en geïnstrueerde predikanten" naar Indië heeft gezonden. Langen tijd heeft de gedachte geleefd 1) Zie Tijdschrift voor Gereformeerde Theologie, MeiJuni 1892, waarin N. A. de Gaay Fortman eenige mededeelingen doet, getrokken uit deze acta. 2) Van Boktzelaer, a. w. bl 52.

Archief | 1915 | | pagina 103