59 gravamen echter, met al de anderen op de provinciale Synode ingebracht, werd overgelaten aan de eerstvolgende provinciale Synode, te houden na de nationale Synode van Dordrecht, terwijl het tevens naar alle Classes, dus ook naar de Classis Middelburg, werd gezonden (of teruggezonden) om advies t). Hiermede is m. i. vervallen de tweevoudige verwondering van dr. van Boetzelaeiï. in zijn dissertatie 2) en dr. H. H. Kuyper in de Post-acta 3) geuit, dat n.l. onder de officieele gravamina van Zeeland voor de Nationale Synode geen Zendingsgravamen voorkomt èn: dat de Synode van Goes 1428 Februari 1620 nog eens op dit gravamen terugkomt. Op de Synode van Goes kwam het gravamen terug, omdat het in 1618 ter advies aan de Classes mee was teruggegevenen wat het eerste punt betreftde gedachte door dr. II. H. Huyper geopperd, en door dr. van Boetzelaer ondersteund, dat, toen N. Holland een Zendingsgravamen had, de broeders uit Zeeland ook nog een gravamen hebben ingediend te vinden op de extractlijst van gravamina, voldoet ons niet; op de officieele lijst kon het niet geplaatst worden, omdat de Zeeuwsehe Synode deze zaak niet had afgehandelddoch omdat het toch ter sprake was geweest, kon men het op de extractlijst zetten. Toen op de vergadering van de Classis Walcheren van 12 Februari 1620 deze zaak op nieuw behandeld werd, nam zij het besluit, in aansluiting met en tot nadere toelichting van haar gravamen van 4 October 1618, om aan de provinciale Synode van Goes het volgende te adviseerenn.l. te vragen aan de Staten van Zeeland „om bij de Hoogmogende Heeren te bewerken, dat zij ordonneeren aan de respectieve Gameren van de O. Indische Compagnie, dat se oprichten een seminarie van studenten in de H. Theologie, tot haerlieder dienste sonderlingc toegeeygent, en dat sij deselve laeten leeren de Maleysche taele, en met eens ook met alle vlijt letten op de vromicheyt en geschickthevt van haere commisen, die derrewaarts werden afgeveerdicht." De Classis had de voldoening, op de Synode van Goes, 14 1) Zie Reitsma en van Vken Acta V bl. 152. 2) A. w. bl. 55, 56. 3) Post-acta bl. 443, 468.

Archief | 1915 | | pagina 107