IX Serviers en Bulgaren naast of tegen elkaar ten strijde gaan; de doodsvijanden van gisteren zijn de boezemvrienden van morgen. Veeleer mag men aannemen, dat de tegenwoordige wereldstrijd een economischen ondergrond heeft, hieruit voortspruitende dat sommige staten, o. a. Duitsehland, RuslandServië, in de be staande verdeeling van de landen der wereld een tekort voor hunne economische ontwikkeling aanwezig achten, waar tegenover dan een surplus van andere landen zou staan. Wil men mitsdien voor de toekomst eene herhaling van den tegenwoordigen jammer voorkomen, dan zullen na dezen oorlog alle pacifisten en staats lieden er op bedacht moeten zijn, om eene internationale gelijk stelling der verschillende volken ten opzichte van scheepvaart, handel en koloniën tot stand te brengenniet alleen mare liberum maar ook terra libera. Echter, hoeverre zijn wij nog van de verwezenlijking van zoodanig ideaal verwijderd, en zal het zelfs ooit bereikt worden? Ik weet wel, dat deze inleiding niet in rechtstreeksch verband staat met het onderwerp van heden avond, maar het gaat toch niet aan over den oorlog, welke de geheele maatschappij op hare grondvesten doet daveren en aller harte doet kloppen, te zwijgen; bovendien kan het voor later dagen zijn nut hebben hier vast te leggenwat in dezen kring al is het slechts de meening van een enkel persoon over het werelddrama gedacht wordt. Uw verslaggever kan dit te onpartijdiger doen, omdat hij tot een neutraal land behoort en zich inderdaad ook neutraal gevoelt. Door de eigenaardige ligging van ons landtusschen Duitsehland Frankrijk en Engeland inhebben wij meer dan eenig ander volk in Europa den rechtstreekschen invloed van elk dier landen onder gaan en maakt hunne beschaving een onverbrekelijk en onmisbaar deel uit van de onze. Het ontwikkelde deel van het Nederlandsche volk heeft dan ook in dezen oorlog meerendeels geene partij ge kozen, niet uit lauwheid of onverschilligheid, maar omdat het inderdaad voor alle oorlogvoerenden levendige sympathie gevoelt. De sikkel des doods, die in dezen oorlog zijne slachtoffers bij honderdduizenden telt, heeft in het afgeloopen jaar in den kring des Genootschaps slechts betrekkelijk weinigen weggemaaid. Wij betreuren een elftal leden t.w. Mevrouw Marie Boddaert te

Archief | 1915 | | pagina 10