65 die den onderzoekers dezer materie ten dienste staan kunnen dit gemis niet vergoeden. De ClassicaJe acta echter vermelden veel van wat in de commissie-vergaderingen verhandeld is. De deputaten der Commissie werden door de Classis benoemd tot 1 November 1798, toen besloten werd, dat geen deputaten meer zouden worden aangewezendit behoeft geen verwondering te wekken, als wij bedenken, dat de Commissie sinds 20 Maart 1794, dus in ruim 4 jaren, niet meer vergaderd had; des te meer bevreemdt het dan ook, dat eensklaps de notulen op 12 Juli 1802 weer worden opgevat, zonder dat eenige verklaring van dit merkwaardige feit gegeven wordt. De laatste vergadering waarvan de acta melding maken, werd gehouden 13 September 1804; slechts 3 predikanten waren toen meer tegenwoordig. Wat nu de bevoegdheid dezer deputaten betreft, zij hadden veel uitgebreider macht dan hun collega's.te Amsterdam en andere plaatsen 2); zij waren zelfs vrijwel zelfstandig, al bleef de Classis voor de H.Ii. Zeventienen het oflicieele en mitsdien verant woordelijke lichaam. Dit meenen wij tenminste te moeten opmaken o. a. uit de notulen der Classis van 9 December 1638, waarin wij lezen, hoe de Bewindhebbers der O. I. Compagnie klagen door drie deputaten 1. dat er in de commissie van de O. I. Kerkzaken maar één predikant van Middelburg zitting heeft. 2. dat voortaan de deputaten van de O. I. Compagnie geen brieven over kerkelijke zaken mogen ontvangen en verzenden dan met kennis en door de handen van de Ed. H.H. Bewindhebbers. 3. dat de Bewindhebbers niet gevraagd worden bij het examen van predikanten, ziekentroosters enz., voor O. I. bestemd. Toen antwoordde de Classis op 6 Januari 1639 het volgende: xld. lm. „wat is de reden, dat vermeerdering gevraagd wordt van 't aantal predikanten van Middelburg in de Commissie voor de O. I. Kerkzaken?" Ad. 2m. „de Classis acht dien eisch onbillijk." 1) Tu het archief van de Indische commissie, Kloosterkerk, den Haag. Zie de lijst van archiefstukken in van Boetzelaku, a. w. bl. 515. 2) Van Boetzelaku. a. w. bl. 93. Archief 1915 5

Archief | 1915 | | pagina 113