70 maningen zouden mogen tot bekeering gebracht worden;" de Classis oordeelde van ja. Allereerst over de predikanten een enkel woord. Volgens van Troostenbuiig de Bruijn's Biografisch Woordenboek, werden gedurende den ganschen tijd der O. I. C. door de Classis Walcheren uitgezonden 83 predikanten, waarvan 44 in de jaren 16201675; deze opgaven controleerend met de classicale acta vonden wij echter nog 9 anderennergens elders genoemdwat een aantal geeft van 53; hoe dr. van Boetzelaer slechts tot 49 opklimt t), en dat dan nog wel over de twee volle eeuwenis mij niet duidelijk. Het kostte zeer veel moeite en zorg deze mannen te vinden, wat inderdaad niet te verwonderen is; tallooze gevaren waren aan de zeer lange zeereis verbonden; 't verblijf in de tropen vroeg vele slachtoffers, weinigen hielden het langer dan 5 jaren uit; het tractement werd niet altijd uitbetaald; van eigenlijken zendings- arbeid kon door de dikwijls willekeurige verplaatsing door de Compagnie niet veel komen; menigeen die zich reeds tamelijk de taal had eigen gemaakt werd onverwacht naar een ander eiland gezondenwaar een gansch andere taal werd gesprokenmet de bestudeering waarvan hij nu van voren af aan weer beginnen kon en vooral het brutaal despotisme, waaraan zij van de zijde der Compagnie, en inzonderheid van de Gouverneurs-Generaal bloot stonden, ontnam schier al het aantrekkelijke en ideale aan den arbeid. Telkens kwamen dan ook klachten in bij de deputaten over te weinig dienaren, vooral op het einde dezer tweede zendings periode. Om één voorbeeld te noemen: op 5 October 1662 werd aan de Classis medegedeeld: „daar zijn slechts 28 predikanten in Indië, met die op Formosa medegerekend welke echter waar schijnlijk in 's vijands handen gevallen zijn"en tevens deelden de deputaten mede, dat er dat jaar slechts één predikant naar Indië zou vertrekken uit Walcheren. Toen op de vergadering van 7 December van ditzelfde jaar op deze klacht teruggekomen werd, besloot men zich tot de TI.11. Bewindhebbers van Zeeland 1) A. w. bl 108, zie ook bij noot 2

Archief | 1915 | | pagina 118