73 dat met de degelijk opgeleide mannen niet zoo gesold kon worden als met de anderen. De Classis Walcheren vooral heeft zich ingespannenheropening van het seminarium te verkrijgen, en deze zelfs synodaal aan de orde gesteld. Op de Synode toch van Tholen, gehouden 821 April 1638, had zij de voldoening, dat de volgende resolutie werd aangenomen: „alzoo het een zeer goddelijk en noodig werk is, de blinde heidenen door de predicatie des Evangelie's te bren gen tot het ware geloof in Christus, waartoe vóór dezen de Be windhebbers van de O. I. C. al reeds een seminarium voor de studenten in de Theologie hadden opgericht, en nu onderlaten, zoo zal men aanhouden bij de Vergadering van Zeventienen, dat het H. Eerw. gelieve, 't zelve seminarium weer op te richten." Nog sterker en stouter verlangens werden toen reeds uitge sproken n.l. „Insgelijks zal men van De West-Indische Compagnie verzoeken dat mede gelijk seminarium van wege de Negentienen moest opgericht wordenen tot meerderen aanwas van Gods kerke onder de blinde heidenen zal men van wege den Synodus arbeiden bij beide de Compagniën, dat in tie Indien Scholae illustres ingesteld worden, opdat uit de Indianen zelven allengskens bekwame predikanten mochten aangekweekt worden, om Gods Woord onder hun eigen natie te prediken. Van gelijke wordt niet ondienstig geacht, dat eenige studenten in de H. Theologie, studeerende op 's lands beurzenzouden in hunne harten gepersuadeerd worden om zich zelven in tijd en wijle aldaar te laten gebruiken; dat ook eenige bekwame predikanten uit de Synoden der Vereenigde Provinciën zullen verzocht worden, om zich aldaar te laten gebruiken, waartoe metteneerste alle mogelijke devoiren, inzonderheid in de provincie van Zeeland, zullen aangewend worden." Inderdaadeen heel programmaen wij staan verbaasddat in dien tijd onze Zeeuwsche vaderen zulk een goeden kijk op het Zendingswerk hadden. Wat nu allerwege als hoogste wijsheid door de Zendingsautoriteiten wordt verkondigd, n.l. dat bekeerde inlanders het Evangelie onder hun landgenooten moeten brengen en daartoe behooren te worden opgeleid, heeft de Synode van Tholen 300 jaren geleden reeds begrepen. Ik kan alleen uit on-

Archief | 1915 | | pagina 121