74 bekendheid van dr. van Boetzelaer met dit besluit van Tholen verklaren, dat hij met anderen beweert, dat het pogen van de Classis Walcheren geheel vruchteloos geweest is. Het is waar, niet dadelijkniet bij eersten aanval werd de- veste genomen. De Classis heeft, vlg. de acta van 4 Aug. 1639, op aandrang van den Kerkeraad van Batavia x), nogmaals aan de H. H. Zeventienen het oprichten van een seminarium hier te lande onder leiding van ds. IIeurnius verzocht. Doch toen gaven de H. H. ook toe, eenigszins toe; dit blijkt uit het antwoord aan de Classis gegeven, hetwelk dr. van Boetzelaer ook niet vermeldt, en dat toch van groot gewicht is, om de H. H. Zeventienen niet, zooals tot dusver geschied is, in deze kwestie van volkomen onwilligheid te beschuldigen, een antwoord, dat de acta van 18 Oct. 1640 bevatten, waar wij lezen: „In de Classis wordt ingebracht het besluit van de Vergadering van Zeventienen, dat zij aanmerkende den grooten aanwas van de Heidenen tot Christus' kerk in O. Indië, bij provisie (heeft) toegestaandat zes jongelingen zullen gesteld worden onder een opziener of regent, waartoe verzocht zal worden ds. IIeurnius, om geprepareerd te worden tot den H. dienst in O. Indië." Daarmee was de kwestie van het seminarie niet van de baan, doch de Classis bleef er toch verder buiten. Omstreeks 1687 toch confereerde de kerk van Amsterdam met de H. H. Zeventienen, omdat de Compagnie een seminarie wilde oprichten te Ceylon; dwaas genoeg ageerde zij daartegen; de Compagnie ging echter door met haar plannen, en het dwaze verzet van de N. H. en Z. II. kerken, die tot eiken prijs een seminarie in ons land wilden hebben, had alleen tot gevolg dat Java en Ambon er nu geen kregen. Wij vermelden dit feit alleen tot gedeeltelijke rechtvaar diging van de op dit punt immer hard gevallen Compagnie. Keeren wij echter tot de predikanten terug. Wij spraken van kwaden, die werden uitgezonden; doch de goeden ontbraken ook niet. Zonder hierover uit te weiden noemen wij de volgende namen: Laurens Persart, later rector van de Latijnsche school 1) Acta der Classis vau 4 Aug. 1639.

Archief | 1915 | | pagina 122