81 de verkiezing van ouderlingen en diakenen door de overheid moest worden geapprobeerd; art. 38, dat zaken, die niet afge handeld konden worden, „met kennisse van de hooge overiclieyt" aan de kerken in Nederland zouden worden gezonden; en de slotbepaling, dat er altijd een politieke commissaris in de verga dering moest zijn, en dat de kerkeraad geen zaken van gewicht moelit besluiten, dan na mededeeling aan en advies van de overheid. Ons moge vreemd toeschijnen, dat de Classis niet protesteerde tegen het aanbevelen van middelen „om de bekeering der heidenen te vorderen," als: zorgen van overheidswege voor het weren der Moliammedaansehe besnijdenis en scholen, en der openbare oefening van de Chineesche en andere heidensche bijgeloovigheden en duivelsdienst, „omdat in een christelijke repu bliek zulk een verkorting van de eere Gods niet behoort gedoogd te worden" t)doch in dit opzicht waren onze Zeeuwsche vaderen kinderen huns tijds. De acta van 4 Mei 1645 melden ook, dat de Classis die po litieke macht in de Zendingskerk „zorgelijk" oordeelde: en men nam na rijp beraad het besluit te raadplegen met xlmsterdam en de andere classeswaar kameren waren„om samen toe te brengen wat mogelijk is tot stichting en vrijheid der kerken van Indië." Men achtte het noodig een „wel geraisoneerd geschrift" te maken en zich daarmede te richten tot de Staten-Generaalomdat er bij de Bewindhebbers en de Vergadering van Zeventienen niets uit te richten viel met het oog op het eindigen van het octrooi, dat hen zou doen aarzelen iets tot redres in dezen te doende Staten-Generaal konden dan bij het vernieuwen van het octrooi op deze dingen letten. Het te jilegen overleg weerhield de Classis echter niet, om een schrijven te richten d.d. 13 Mei aan den kerkeraad van Batavia, waarin bovengenoemde bezwaren tegen de K. O. werden uiteengezet. Het komt ons evenwel voor, dat dit schrijven had gericht moeten zijn aan den Gouverneur-Generaal, die, gelijk Dr. van Boetzelabk tegenover Dr. Callenbach juist 1) H. Dijkstra, Eiet Evangelie in onze Oost, bl. 122 en 129. Archief 1915 6

Archief | 1915 | | pagina 129