87 en verder, wat vooral van belang is, dat Jacob Valcke, met een korte onderbreking gedurende de jaren 15821584, van 1579 tot 1588 lid was van de verschillende colleges, die zoowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke Nederlanden de voorloopers van den Raad van State geweest zijn, en dat hij ook in 1588 in den in dat jaar definitief georganiseerden Raad van State heeft zitting genomen, totdat 23 Juni 1591 door zijn benoeming tot tresorier-generaal van Zeeland, zooals hij het zelf uitdrukt, het de Staten van dat gewest „gelieft heeft hem uuyt den Raede van State te beroupen." Volledigheidshalve wil ik hier hetgeen Valcke omtrent deze door hem bekleede functies in algemeene bewoordingen in zijn brief zegt, nog eenigszins nader praeciseeren. De gegevens daar toe werden mij gedeeltelijk welwillend verstrekt door den Rijks archivaris in Zeeland, voor een ander deel zijn ze ontleend aan het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenliage. Na het sluiten van de Unie van Utrecht op 23 Januari 1579 treilen we Valcke al dadelijk aan als lid van het College van Gedeputeerden tot de Nadere Unie in dat jaar. x) Zooals bekendzijnin zekeren zin in de plaats van dat col lege, in 1581 twee Landraden tot stand gekomen, de eene de „Lantraedt aen deze zijde der Maze," ook wel genoemd de Jjandraad Beoosten Maze, zetelende afwisselend in verschillende plaatsen in de Noordelijke Nederlanden, de andere de „Lantraedt van Overmaze," ook wel genoemd de Landraad Bewesten Maze, zetelende in de Zuidelijke Nederlanden. 2) Van beide Landraden is Valcke achtereenvolgens lid geweest. Hoewel de Prins aan vankelijk juist andersom wilde, hadden de Staten van Zeeland Nicolaas Willem Symons zoon van Cromsthijen bestemd voor 1) Het origineel van de notulen van dat college van 30 Januari30 Juli 1579 berust in het archief van Staten en Raden van Zeeland in het Rijksarchief in Zee land, een 18de eeuwsch door van de Spiegel gemaakt afschrift in de Provinciale Bibliotheek van Zetland, en ten slotte bevindt zich nog een ander 18de eeuwsch afschrift in het archief van de Stateu-Generaal ten Algemeen Rijksarchieve. 2) I)e notulen van deze en volgende aan den Raad van State voorafgaande col leges bevinden zich deels in het archief van den Raad van State, deels onder de Aanwinsten van 1864 in het Algemeen Rijksarchief.

Archief | 1915 | | pagina 135