88 den Landraad Bewesten, Valcke voor den Landraad Beoosten Maze. Inderdaad is Valcke van 27 Juli30 October 1581 lid geweest van laatstgenoemd in den Haag en andere plaatsen in de Noor delijke Nederlanden zetelend college. 30 October 1581 hebben echter Cromstrijen en Valcke toch nog van plaats verwisseld, zie Muller t. a. p., blz. 173, en een brief van 26 December 1581 in het missiveboek van de Staten van Zeeland is nog ge richt aan „Mr. Jacob Valcke, landraet nefl'ens Z. Pr. Ex. van Oraignen, wesende t' Antwerpen." Al spoedig echter kwam er ook hierin verandering: immers den lsten Bebruari 1582 werd Valcke wegens Goes gecommitteerd in den Raad van Zeeland d. i. het college van Gecommitteerde Raden van de Staten van Zeeland en sedert dien komt Valcke niet meer voor als lid van den Land raad Bewesten Maze, welk college bovendien na het vertrek van Anjou in het voorjaar van 1583 ophield te bestaan. Ook de Landraad Beoosten Maze telt Valcke na 1 Bebruari 1582 niet meer onder zijne ledenechter welwaarschijnlijk dadelijk van het begin af aan, de in het begin van 1584 naast den Landraad Beoosten Maze in de Noordelijke Nederlanden opgerichte Raad van State nevens Zijne Doorluchtigheid, d. i. Prins Willem I, zie P. L. Muller t. a. p., blz. 245. Een notulenboek van dezen Raad van State nevens Willem I is niet voorhanden, maar uit het missiveboek van de Staten van Zeeland blijkt, dat vóór 24 Mei 1584 vier heeren, onder wie Valcke, in dezen Raad benoemd zijn, en vast staat uit het wel bewaard gebleven notulenboek van den na den dood van Prins Willem I opge- riehten Raad van State nevens Maurits, dat Valcke althans sedert 11 Mei 1585 in dat college heeft zitting gehad. Dit wordt te meer hegrijpelijk, als wij uit het notulenboek zien, dat de vergaderingen van dien Raad van State te Middelburg hebben plaats gehad, zoodat het toen voor Valcke niet moeielijk zal geweest zijn zijne beide functies van Gecommitteerden Raad van Zeeland en lid van den Raad van State naast elkaar waar te nemen. Bezwaarlijker werd dit in de jaren 1586 en vig., toen Valcke ook geregeld zitting had in den Raad van State nevens Leicester en in den in 1588 definitief georganiseerden Raad van State, die gedurende de geheele Republiek in dien vorm is blijven

Archief | 1915 | | pagina 136