98 waarde voor de verhouding van cirkelomtrek en middellijn volhardt op stijfhoofdige wijze, met beschimping nog wel zijner beter onder legde tegenstanders t). Het origineel van den brief berust op de universiteitsbibliotheek te Leiden. Reverende in Christo frater Traditae mihi literae tuae, una cum exsequialibus quae piè fecisti fratri unico et germano 2). Et haee et illae mihi gratae. Illae quidem quod laeta ac foelicia omnia de te, coniuge tua 3) atque inprimis filiolo vestroquo aucti estis 4) nunciarinthaec verb qubd ingenii et eruditionis tuae, quae valdè mihi probantur, non obscurum testimonium sint. Utroque profecto nomine tibi ex animo gratulor optoque ut et foetus hic uterque tuus superstes maneat et subinde aliiilli ad te et uxorem tuam, hi ad nos et Rempublicam literariamveniant. Genesin porro filii tui examinare mihi nondum per occupationes licuitsaepe enim peregrè fui et proximis quidem his diebus Hulstae 5)imo etiamnum seriis nego- tiis distrahor. Ubi otium fuerit, non patiar ut officium meum desideres. Meminisse tarnen eius te velim, quod coram monui, incertissimos esse Astrologorum aphorismos genethliacospraeter eos qui de valetudine ac morbis natu; quare de his tantum in- quiram Scaligeu noster Appendicem ad Cyclometrica ma edidit exem- plarque ipsius ad me dedit. Conatur errores ab se in demon- 1) Zie daarover: D. Bierens de Haan, Josepkus Scaliger J. C. als cirkel- quadrator in de Verslagen en Meded. der Kon. Academie van Wetenschappen te AmsterdamAfd. Natuurkunde. 2e Rks dl. XII (1878) blz. 62 vlg. 2) Een wellicht hier bedoelde lijkzang is onbekend gebleven. 3) Digneken Hoevyzer; Van der Mylen ondertrouwde echter reeds 19 Oct. 1596 opnieuw met Agnetken van Duymen. 4) Uit van der Mylen's eerste huwelijk is slechts een zoon Jan bekend, later gehuwd met Engeltje Vermij. Zooals bekend is, zijn de doopboeken der Vlis- singsche gemeente verbrand. 5) Zie blz. 96 noot 5. 6) Vgl. ook blz. 96 noot 6. Dat Lansbergen het geloof aan den invloed der planeten zelfs ook alleen in dit opzicht heeft behouden, is niet waarschijnlijk en blijkt althans niet uit zijue latere geschriften. 7) Het reeds bovengenoemde geschrift.

Archief | 1915 | | pagina 146