105 betrekking van dijkgraaf der Zuidwatering voorloopig opgedragen, toen hij die wegens ouderdom zelf niet meer kon bedienen en wel omdat Willem lang gezworene der watering was geweest. Wet en Raad namen hem provisioneel aan „onder de goede ge befte van Sijne Majesteit." En het bleek inderdaad 's vorsten wil te zijn, want hij werd in 1569 benoemd en behield de be trekking tot 1572. A. J. Boom was eigenaar van het liuis de gulden ram, aan den Langedelft. Of hij het zelf bewoondeis mij niet gebleken wel dat het in 147 7 ook al bestond. Toen was het in Middel burg zeer onrustig, na den dood van Kakel den Stoute, en daarom moesten de schutterijen en gilden in de wapens komen en hier en daar in de stad hun intrek nemen. Het genoemde huis was aangewezen voor het Sint Jacobs- of schippersgilde. Het is niet onmogelijk, dat het toen ook al aan een Arend Janse behoorde. Zeker is het, dat iemand van dien naam destijds een man van gewicht was, die door de wet en de poorterij werd aangesteld tot gouverneur en toeziener over een der schepen, die van stadswege waren gebouwd tot bescherming van het eiland Walcheren, en later, als het noodig mocht zijn om „onze ge nadige prins en prinses sierlijk in te halen," wat werkelijk in Maart 1478 het geval is geweest. Een Arend Jansz. was in 1512 en 1514 burgemeester, en een naamgenoot, die goudsmid was, leverde in 1521 drie zilveren- vergulde voorwerpen, die de stad gegeven had aan de poorterij, om a-ls prijzen te dienen bij het schieten met de halve slang (vuurwapen). Daar namen als Arend Jansz. in genoemden tijd volstrekt geen bewijs zijn van familiebetrekking, is het niet aan te wijzen, of vorengenoemde personen tot elkander als zoodanig bestonden en ook is het niet uit te maken, of die van 1477 dezelfde was, als die van 1512, en of de goudsmid van 1521 tevens de ge melde dijkgraaf is geweest. Het bovengenoemde huis (de gulden ram) werd in 1576 be woond door den eigenaar, den burgemeester Andries Jacobsz. Thans is het gemerkt I 24 en daar gevestigd het effectenkantoor der firma Izaük Boüsson Zonen.

Archief | 1915 | | pagina 153