109 De oude Griffioen was dus in de 17de eeuw een aanzienlijke huizinge bestaande uit de beide tegenwoordige perceelen, 11°. 82 en 81't buis Aken van den beer Mantz met zijn gemoderni seerde onderpui, en 't buis van den heer De Weerd, dat meer herinneringen van zijn verleden heeft bewaard. De oude toren waarin de trap was welke, evenals nog bij De dry Roozen, Dwarskaai G 109, tot de bovenverdiepingen leidde, is getrokken bij n°. 82, terwijl in n°. 81 binnen een leelijke toegang naar boven is uitgebroken. Blijkens de merkwaardige kruisgewelven op de eerste verdieping, beneden zijn zij uitgebroken moet 't huis n°. 81 minstens dagteekenen uit bet begin der 16d° eeuw. Wat blijkt nu nog uit 't stedelijk archief omtrent zijn oudere geschiedenis, voor zoover deze zich uit enkele gegevens laat gissen? Bij den intocht van Karel V op Maandag 14 Mei 1515 ging de stoet van de Noorddampoort door de Giststraat voorbij den Anker door de Langedelft. (Kestet.oo, stadsrek. III, bl. 141). Uit den volgenden post in de Stadsrekeningen (1 Mei 1517 30 April 1518, fol. 144) blijkt ten eerste dat de Blauwpoort (de tegenwoordige Gistpoort), toen den naam droeg van Ankerpoort: Betaelt den prelaet van Middelbnrch over 24 Roeden scailledeck ligghende op een huys staende by de Anckerpoorteende was te vooren gedeckt met teghelen, tot 4 sc. gr. de Roe facit 4 16 sc. gr.; nocli over 46 Roeden liggende op tzelve huystwelck Jan van Valckendale als quartiermr. ghesien heeft ende. Jacob van Biest ghemeten tot 8 sc. gr. de roe, facit tsamen 23 4 sc. gr. Tot vermindering van brandgevaar vergoedde de stad n.l. de onkosten van een hard dak, 8 sch. voor een nieuw schaliedak, 4 sell, voor een nieuw tegeldak en 4 scliell. voor de verwisseling van tegeldak in schaliedak. En ten tweede blijkt dat een huis bij de Gistpoort aan den Abt hoorde. Dit kan alleen de latere Griffioen geweest zijn, want de beide Blauwhuizen rechts en links van de poort zijn blijkens de constructie tegelijk met de poort gebouwd en maakten deel uit van de Abdijgebouwen volgens de aangehaalde verdeeling, terwijl geen huis aan den kant van de St. Pieterstraat in de ter men valt.

Archief | 1915 | | pagina 157