110 Het wordt ook bevestigd door een stuk van 2 Aug. 1512 (Inv. de Stoppel a Ail n°. 1003): Opten 2"1 (lack in Augusti anno 15c enrle Iwaelfve soe com pareerde voor burchmeesters ende scepenen van Middelburch .Facop Bettensz. t) hoere medegeselle in Heette, verthoenende hg eenen extracte vuyten Regystre derzelver stede hoe dat tot anderen tyden Burchmeesters ende scepenen voorn, hem geaccordeert ende gecon- senteert hebben tot zijnd/re begeerte als dat hy bevrijt sonde sijn van den schote van zijnd/re arve gelijck andere poorteren achtervolgende dordonnancie ende tvoirbot dair of gemaect.. Mits dat hy jaerüxs tot allen sint Jansdag he decollatio betaelen sonde in handen van den quartiermeesters totten voorsz. stede behouf de somm.e van 25 sc. gr. Vlaems geduerende als deselve Jacob Bettenz. sonde blyven woenen binnen der Abdie der voorsz. stede. Ende want de voirsz. Jacob Bettenz. op dien tijt gheen woenhuys noch utganck ofte inganck en hadde an de straete als hy jegenwoordelicken doet, soe begeerde de voorsz. Jacob Bettenz., dat hy altijts bevrijt mochte blyven van den schote van zijnd/re arve, alzoe la.nghe als hy binnen der voorsz. abdiën resideren ende woenen sal, mits be- taelende jaerlixs tot behouf vander voorsz. stede de somme van 25 sc. gr., nyetjegenstaende dat hy sijn residencieutganck ende inganck sal moghen nemen alst hem believen ende goetduncken sal, in ende doere een woenhuys staende in Sinte Pieters straete, ge- naemt den grooten Anckertwelk mijn heere de prelaet onlanxs doen maecken heeft (enz.). De oudere naam van de Griffioen was dus 't Groot Anker, waardoor nu ook de naam van 't kleinere er naast, 't reeds be kende Anckerken, duidelijk wordt. Dit „Anckerken," later geheeten 't Bordeaux Brandewijnstuck, is 't naast aanliggend gedeelte van het met de Wilde Zee ver- eenigde huis van den heer Cohen zooals ook blijkt uit de trans- portacten, welke hij zoo welwillend was ter inzage te geven. De Griffioen of 't Groot Anker zal dus minstens dagteekenen van voor 1512. 1) Hij was zouthandelaar, blijkens eene andere acte.

Archief | 1915 | | pagina 158