Ill Nu vermeldt J. Ehrlich in zijn: Bijdrage tot de kennis der Geschiedenis van het ontstaan en den verderen aanwas der stad Middelburg enz. Midd. 1848, dat de onderwijzer W. Ader, eigenaar van A 82, Aken, zijn huis had gemoderniseerd en een steen met 't jaartal 1483 uit het torentje, achter zijn huis, had overgeplaatst in den achtergevel zijner woning. Dit torentje staat tusschen Aken en de Griffioenbehoort tegenwoordig bij het eerste huis en bevat de trap tot de bovenverdieping daarvan, hoewel men het om zijn oude bewaard gebleven structuur liever zou willen zien belmoren tot den antieken Griffioen. Toch heeft de moderniseering van Aken niet alle herinneringen van zijn eerbiedwaardigen ouderdom vernietigd: gebleven is de eigenaar dige oude steenen vloer van den zolder, gelijk aan dien op den zolder van de Griffioen. Het steentje met 1483 zit nog altijd, r naar de heer Mantz vertelde, in den muur van het torentje, n' en déplaise Ehrdicii. Hierop afgaande zou dus 't Groot Anker van dat jaar dagteekenen; 't is echter ook mogelijk dat 't steentje, van een ouder huis als voorganger afkomstig, in den nieuwen bouw werd overgebracht, wat meer gebeurde. Twee bezwaren doen zich n.l. tegen dat jaartal voor: 1°. 't woordje „onlanxs" in 't document van 1512, en 2°. de brand van 22 Oct. 1492, waarbijnaar Reygersbergen verhaalt d'meeslendeel van der Abdiën afbrande, met die aider schoonste Bibliotheecken ende oudste Boecken van heel Zeelandl, 'twelcke seer te beklag hen was, ende 't Closter van den Bogaerden dat niet lange ghetimmert en hadde gheweest (nog daarvan over de kapel, tegenwoordig de Eransche kerk) ende nog wel twee hondert huysen. Het is aannemelijk, dat ook die hoek zal geleden hebben en dat 't huis zal zijn gebouwd na den brand bij den algemeenen opbouw, waarbij dan ook denkelijk de Blauwpoort met de beide Blauwhuizen, 't Noordelijk en Zuidelijk, zal zijn verrezenMaer die Abdie is weder veel schooncler ojjghetimmert nu ter tijdt, als men wel sien ende dencken mach, dan se te vooren oyt was, want noch daghelijckx alle dingen versubtijlt worden (Reygersbergen, 1551). Vast staat dus dat de bouw dagteekent van voor 1512, dat 't derhalve een der oudste huizen van Middelburg is en dat het hoorde binnen de vrijheid tot 't complex der Abdijgebouwen.

Archief | 1915 | | pagina 159