XXI welke Europa in vuur en vlam zet, ziet ons bestuur zich ander maal genoopt zich tot. U te wenden. „Niet dat wij iets wezenlijks zouden kunnen bijdragen, om te verzachten of af te wenden het nameloos leed van de vreeselijke ramp, welke Neêrlands zusterstaat llelgië, zoowel het oude en eerwaardige Vlaanderen als het schoone en nijvere Walenland, gelijkelijk meedoogenloos, getroffen heeft. „Wij kunnen U niets aanbieden dan de verzekering van ons oprecht en ongeveinsd medelijden, van ons diep en innig gevoeld leedwezen over de onherstelbare schadewelke kunsten en weten schappen leden en nog lijden door het te niet gaan van zoovele niet te vervangen schattendoor het ontijdig afsnijden van zoovele onmisbare levens. „In het bijzonder heeft dus de ontzettende ramp getroffen welke over de Universiteit van Leuven met hare wereldberoemde boekerij gekomen is. Wij stonden met de Universiteit, niet in rechtstreeksche verbinding, zooals met Uwe academie en zijn daardoor niet in staat ons rechtstreeks tot haar te wenden. Ook zou het in deze dagen nog eenigszins als een spotwoord in de ooren klinken, wanneer wij tot haar den wensch uitspraken, dat zij uit hare asch in nieuwen luister inocht verrijzen. „Toch koesteren wij dien stillen wensch: wat meer zegt, wij weten zeker, dat die wensch in vervulling zal gaan, want de gedachte, waaraan wij bij dit schrijven uiting gaven, vervult niet alleen ons gewest, zij strekt zich uit tot geheel Nederland, zij omvat geheel Europa, zij welt op uit alle landen der be schaafde wereld. „Post nubila lux l" Eenmaal zalwie weet hoe betrekkelijk spoedig, dit woord der belofte en der hope ook blijken van toe passing te zijn voor Uw diep geteisterd land, voor het uit zijne wouden bloedende Vlaanderenvoor het zoo droevig verwoeste Leuven. „Wat laatstgenoemde plaats betreft, hopen wij aan haar herstel naar onze bescheiden kracht mede te werken door gehoor te geven aan eene door eene commissie in Nederland gedane uitnoodiging, om eenige boeken beschikbaar te stellen voor het bijeenbrengen van eene nieuwe boekerij.

Archief | 1915 | | pagina 29