4 En nu de hoogleeraren in de Geneeskunde, de Man's leer meesters, wie waren zij en welken invloed hebben zij uitgeoefend op den leergierigen jongen? De toenmalige Geneeskundige fa culteit te Leiden bestond uit vijf hoogleerarenvan wie er echter slechts vier werkelijk college gaven. Ik noem ze hier in de volgorde waarin ze door de Series werden opgegeventen eerste Professor G. Sandwort zoon van een veel beroemderen vader, Prof. E. Sandwort, eveneens boogleeraar in de Anatomie en Physiologie te Leiden. Deze zoon beeft eigenlijk niet meer gedaandan het werk zijns vaders voort zetten, de uitgave van een standaardwerk over de Anatomie, ver sierd met 136 prachtige kopergravures. Dat dit werk in liooge eere stond, blijkt wel daaruit dat Prof. B. de Jonge, lector aan de Geneeskundige school te Middelburg, dit wTerk uitkoos als geschenk voor bewezen diensten, toen de Provincie deze school ophief en ze een gemeentelijke instelling wérd. Sandwort, de zoon echter, deed, toen hij zijn beroemden vader opvolgde in hetzelfde vak en in dezelfde positiewat voor zoo menigen zoon te zwaar is gebleken. Daarbij was Prof. Sandwort ruim 00 jaar oud, toen de Man student werd. De Man was dan ook over dat Anatomisch, en meer nog over dat Phvsiologisch onderwijs, maar zeer matig te vreden. En aangezien de Man een voortreffelijk geheugen had, ook voor wat niet deugde, kunnen we daarover na jaren nog hooren. In 1904 vertelt hij bijv. in zijn „Geneeskundige school te Middelburg", sprekende over de onvoldoende hulpmiddelen dier school „Ik mag het onderwijs niet al te hard vallen, daar ik zelf te Leiden in 1838 bij Sandwort nooit een microscoop heb gezien. Een bijna niet te begrijpen, in het Latijn voorgelezen en niet uitgelegd dictaat was alles wat men te Leiden over Physiologie hoorde." En nog later in 1905 kreeg de arme Sandwort, die n.b. toen reeds 58 jaar in het graf rustte, het opnieuw tot verwijt als de Man in zijn Antoniüs de Heide zegt: „Is het dan ook niet hoogst merkwaardig dat hij (d. w. z. de Heide) in 1684

Archief | 1915 | | pagina 52