5 in de huid van den kikvorsch iets bestudeertdat mijn eigen Professor in de Physiologie te Leiden in 1838 nooit vertoonde." En eenige bladzijden verder: „In 1839 heeft de hoogleeraar G. van dek Hoeven mij de beleefdheid bewezen, onder het mi croscoop den inerkwaardigen bloedsomloop bij de kikvorschen te laten zien, maar mijn Professor in de Physiologie deed dit, zooals ik reeds zeide nooit." De tweede hoogleeraar op de Series was M. J. Macquelijn, de latere promotor van de Man. Macquelijn was toen 69 jaar oud en gaf onderwijs in de pharmacognosiede receptuur en behandelde de chronische ziekten in het Academisch Ziekenhuis. Waarom de Man hem tot promotor koos, is me onbekend. Macquelijn was een middelmatig man, oorspronkelijk geneesheer te Delft, waar hij de aandacht op zich vestigde door liet behalen van een prijs van 640 realen van de Kon. Geneesk. Acad. te Madrid, met een verhandeling: Commentatio de lenta et difficili dentitione. Dus over bezwaren bij het tanden krijgen. Als hoogleeraar schreef liij eenige onbekend gebleven werken. Van den derden hoogleeraar J. C. B. Bernard, kon de Man geen invloed ondergaan, hoe beroemd Prof. Bernard verder ook was. De loopbaan van dezen arts was zoo schitterend dat het boven het academisch onderwijs uit ging. In 1774 geboren, werd Josephus Chrysostomus Bernardus Bernard eerst „Médeein consulant" van Lodewijk Napoleon, daarna adjunct-maire van Haarlem, vervolgens hoogleeraar in de Geneeskunde te Leiden en eenige jaren later Inspecteur-Generaal van den Geneeskundigen dienst van land- en zeemacht. Hij eindigde ten slotte, overdekt met ridderorden en lidmaatschappen van binnen- en buitenlandsehe genootschappenals lijfarts van Z. M. Koning Willem I. Een carrière om van te drooinen! De op de Series in de 4de en 5de plaats genoemde hoogleeraren J. C. Broers en C. PrutjS van der Hoeven, waren eigenlijk toenmaals de krachten in de faculteit. Broers onderwees de heel- en verloskunde, was in de jaren, dat de Man zijn onderwijs genoot, in de kracht van zijn leven en vooral bekend om zijn groote kennis der Pathologische Ana-

Archief | 1915 | | pagina 53