7 abdijstroop of pinkpillen. Ik vertaal er hier ééngetiteld Tiende waarneming van Sïöiickius. „Er was, zegt Stökckius, in ons ziekenhuis een man, van ruim 80 jaar, die reeds langer dan negen maanden aan een aller hevigste arthritis had geleden. Geneesmiddelen, zoowel in- als uitwendige, in groote dosis en dagelijks gegeven, hadden niets daartegen uitgewerkt. Alle gewrichten van het geheele lichaam waren met allerpijn lijkste zwellingen aangedaan, de zieke kon hand noch voet be wegen, de nachten waren slapeloos, onrustig. Alhoewel de meest verschillende geneesmiddelen, in andere gevallen zeer werkzaam, aan dezen zieke waren gegeven, werd de ziekte er niets door gewijzigd, integendeel schenen sommige verschijnselen te verergeren. Ook cicutalanger dan zes maanden en in groote dosis zeer trouw ingenomenbracht geen enkele verlichting. In dezen allerellendigsten toestand, toen geen .enkel genees middel dat de gezondheid zou kunnen bevorderen meer te vinden was, heb ik aan den zeergeleerden Colli», mijn hoogst bekwamen Collega, gevraagd of niet een poeder van extract van aconitum dezen zieke zou kunnen helpen. Na weinige dagen verbaasden wij ons over de wonderbaarlijke uitwerking; niet alleen waren alle pijlen verminderd, maar zelfs werd weer eenige beweeglijk heid in de ledematen waargenomen. Na 14 dagen waren de gewrichtszwellingen reeds veel verminderd, aan de handen en de vingers viel op te merken dat ze zonder pijn waren te buigen en te strekken. Na drie weken liep de zieke al weer rond en na drie maanden was hij volslagen genezen." Natuurlijk moest hij het medicament nog langen tijd gebruiken, zoo af en toe. Deze en dergelijke verhalen vinden we voor het grijpen in liet vierde hoofdstuk. Onder de stellingen zijn er, die wij ook heden ten dage met overtuiging zouden onderschrijven. Zoo zegt de 14dc stelling: Placenta praevia medico nunquam licet venam secare, nisi accesserit morbus a graviditate alienus. Wanneer wij hierbij nu bedenken, dat placenta praevia een

Archief | 1915 | | pagina 55