8 zwangerschapsafwijking is, welke dikwijls tot ernstige en soms tot doodelijke bloedingen aanleiding geeft, dan is de raad om in zoodanige gevallen aderlating af te keuren even verstandig als het merkwaardig is dat deze meening nog als stelling kon dienst doenen dus nog voor bestrijding vatbaar mocht worden geacht. Terwijl de 11de stelling aldus luidt: In febre intermittent®, reliquis medicamentis rebelli, arsenicum satis certum medicamentum est: sed si methodum nescis abstine. De raad hier gegeven, om zonder kennis van de wijze van toedienen geen arsenicum voor te schrijven tegen hardnekkige malaria, moge eigenlijk voor alle geneesmiddelen en in ieder geval gelden, voor arsenicum heeft hij toch zeker bijzondere waarde. Toen ik de Man's dissertatie in de Provinciale Bibliotheek opzocht, bleek het exemplaar dat daar 73 jaar ter lezing had gestaan, nog geheel onopengesneden. Dit trof me meer dan de inhoud van het boekje. Maar nooit beter dan door de Man wordt weer aangetoond dat men het proefschrift moet rekenen tot de opleiding, en niet mag beschouwen als het eerste eigen stuk werk. Want welk een sprong neemt de Man onmiddellijk, zoodra hij vrij is Van stonde af aan is hij zich zelf en in zijn eerste publicatie reeds dezelfde de Man, die 60 jaar later zijn Geneeskundige School zou schrijven. Zoo zijn we dan gekomen aan de groote reeks van geschriften welke de Man openbaar maakte gedurende de 65 jaren, welke hem aan gezondheid en werkkracht werden toegemeten. En tevens ben ik hier gekomen tot het moeilijke gedeelte van de taakdie ik mezelf oplegde. Het is altijd en steeds weer ge zegd dat men de waarde van iemands werk moet schatten, het werk beschouwende in de lijst van zijn tijd. En dat is nu zeker waar, wil men niet het gevaar loopen dat het wetenschappelijk portret of een waterhoofd wordt, of daarentegen doodgeslagen door een veel te wijde omgeving van latere inzichten. Maar tevens maakt deze bijvoeging de opgave moeilijker en in ieder geval veel bewerkelijker. En bijna onoverkomelijk worden de moeilijkbeden, waar we te

Archief | 1915 | | pagina 56