10 toen er zoo levendige belangstelling bij de natuurwetenschap pelijk gevormde mannen bestond voor alle wonderenwelke de natuur op ieder gebied aan den onderzoeker te zien geeft. We weten lioe in die tijden de natuurwetenschappen tot rijken bloei zijn ontloken en begrijpen hoe die mannen, nu hier dan daar getroffen door nieuwe vormen, daarvan getuigenis aflegden in geschriften en nu eens schreven over nieuwe ziektebeelden, dan over schedelvormen, over onbekende geneesmiddelen, over mainmouthstanden, vogelnesten, monstergeboorten, sterftesta- tistieken en al wat verder maar hun belangstelling gaande maakte. De Man is een derzulken geweest en, naar ik meen, een der besten in ons land. Ik wil trachten deze meening, voor zoover ze niet reeds door eigen studie van de Man's werk de Uwe is, ook op U over te drageu. B-eeds eerder zeide ik dat de Man's eerste geschrift, zijn dis sertatie, zoo sterk afsteekt bij al zijn verder werk. Zijn tweede geschrift legt daarvan dadelijk getuigenis af; het was een tijdschrift-artikel met het opschrift: Aanteekeningen betreffende gevallen voorgekomen in de kliniek van Dr. Guersant op de chirurgische zalen in het Höpital des enfants malades te Parijs in 184-2. U ziet hieruit dat de Man na zijn promotie naar Parijs was gegaan. Van Parijs ging hij later nog eenige maanden naar Weenen. Bovengenoemde aanteekeningen uit Parijs medegebracht, zijn voor ons veel aardiger om den schrijver zelf te leeren kennen dan de heelkunde dier dagen. Als voorbeeld haal ik hier enkele gedeelten aan „De inwendige praktijk werd in 184-2 waargenomen door de lleeren Jadelot, Guersant den vader, Bonneau en Beaude- locque. De beroemde Jules Guerin houdt hier als médecin orthopédiste zijn voorlezingen en heeft voor zijn zieken een klein clinicum, en het amphitheater der chirurgie om eens of twee maal in de week a tort et a travers de toepassing zijner méthode sous- cutanée te toonen, een stout operateur, wien niets ontbreekt, uitgezonderd de kunst om bedaard en goed te diagnosticeeren.

Archief | 1915 | | pagina 58