11 De eigenlijke heelkundige is Guersant, zoon van den boven- genoemden, een hupsch, werkzaam en kundig man. De chirur gische zaal voor meisjes bevat 18 bedden, is gelijkvloers en zou zeker veel beter zijn, zoo men niet gedacht had, dat, even als kinderen kleiner zijn dan menschen, zoo ook de zalen in grootte moesten verschillen. De zaal der jongens van £8 bedden is ruimer en op de eerste verdieping; beide zalen worden door geestelijke zustersof soeurs de charité bestuurden voor hulp bij operatien, baden enz. is een manlijke dienstbode aanwezig. Men ziet ligt in hoe nuttig, vooral in dit hospitaal, deze zieken- bezorgsters uit barmhartigheid zijn, boven de elders gebruikelijke ziekenvaders en -moeders." En iets verder „Dr. Guersant heeft voor zijn voorlezingen een klein amphitheater, dat hier, zooals bijna overal in Parijs, slecht gebouwd is, omdat het deszelfs licht van ter zijde ontvangt, waarbij dan de toe hoorders bij kunstbewerkingen vaak hinderlijk zijn. Hoe ijselijk zijn nog die stedelijke Gasthuizen in ons land, waar zulk een afgezonderde kamer voor operatien nog niet is." Sprekende over de amputaties, die hij daar ziet, zegt de Man: „Den lOden Pebruari deed G. de amputatie van de dij voor een uitzetting der knie, bij een ongeveer tienjarigen knaap, die voor drie jaren na een val ontstaan was; de zwelling was groot, pijnlijk en er waren fistuleuze kanalen, waaruit eene stof als etterachtige en ontaarde synovia vloeide, ofschoon men met het stilet het been niet bereiken konmaar het been zelf was uitgezet en heden bemerkte G. zelfs een zijdelingsche beweegbaarheid en crepitatie. Hij zeide dat het in ziekten der articulatie na zulk tijdsverloop of nooit of eerst na jaren tot ankylosis komt en het langere verblijf in het hospitaal was voor den knaap nadeelig en de ouders wilden den knaap niet terugnemen zonder genezing. De knaap doorstond zijn lijden met moed doch de autopsie toonde dat zoowel het been als het gewricht gezond was doch volgens G. zou de ziekte der omliggende deelen zich later op de diepere hebben voortgeplant; de wond vereenigde zich door prima intentio behalve op het midden, hetgeen doorgaans open blijft en in cachectische gestellen soms een jaar supureert tot er zich een

Archief | 1915 | | pagina 59