12 beenige ring afscheidt; de ligaturen, twee in getal, waren den 8sten dag los. Ik vermeld deze amputatie en autopsie niet om den heelmeester te laken, maar om te herinneren hoe voorzichtig onze handelwijze toch bij kinderen zijn moet; want ook hier waren de teekenen slechts eenigszins waarschijnlijk en misschien zou het lid gered geweest zijn, zoo G. de kanalen had openge sneden. Zonder echter op dit geval te doelenwil ik niet nalaten aan te merken, dat ook op deze zalen de zucht tot opereeren doorstraalde; doch deze is niet alleen het gevolg van de gevoelens en begeerten tot opereeren van den Chirurgijn, maar ontstaat ook hierdoor, dat de vreemden in Parijs vooral die Professoren volgenwelke het meest opereeren. Ook G. had laten aanplakken dat hij Donderdags les zou geven en opereeren, dus moest er altijd wat gedaan worden om de toe hoorders niet te leur te stellen." Ik haalde U dit alles zoo uitvoerig aan, oindat we hier de Man eigenlijk dadelijk geheel leeren kennen. Zou het wonder zijn geweest indien de jeugdige arts, in de vreemde wereldstad, tegenover de hoogste vertegenwoordigers zijner wetenschap, de scherpte van zijn kritischen geest een weinig had voelen verstompen? Zou het onbegrijpelijk zijn geweest indien die arts, weer teruggekeerd in zijn goede Middelburg, een weinig meer dan strikt noodig, had opgegeven van zijn Parijsclie onder vindingen Niets van dat al echter. Onvervaard criticus, die niet alleen voor zichzelf denkt, maar zijn meening ook openlijk uitspreekt en laat drukkenis de Man van den aanvang af geweest en steeds gebleven. En dan zijn vooruitziende blik, waar het geldt inrichting van ziekenhuizen en van verplegingsdienst. De Man schreef bovenstaande in 1842, en laten we wel be denken dat in 1865 het Gasthuis te Middelburg nog een vader en moeder aan het hoofd hadinvalieden als ziekenverplegers en niets van een vertrek, dat den naam van operatie-kamer ook maar in de verte verdiende. Nuchtere, scherpe kritiek, gepaard aan heldere voorstellingen omtrent mogelijke verbeteringen in de toekomst, ziedaar wat we

Archief | 1915 | | pagina 60