16 zooals bijna alles van de Man's hand, onderhoudend geschreven en dient om aan te toonen wat men met groote giften (12 tot 20, ja zelfs 30 gram) kan bereiken; daarbij is het friseh van opvatting en neemt stelling tegen alle mogelijke sleur. Teekenend voor de Man is het begin van de beschrijving der behandeling: „Ik onderwerp den patient aan de medicatie, zoodra het hem convenieert er een of twee dagen voor over te hebbenen mij om naar den worm te zoekenik kies daartoe meestal een Zon dagmorgen." En wat ook zeer treft is, dat onder de 27 patiënten welke worden opgesomd als met filix mas behandeld, er slechts één is wiens naam ten volle wordt gedrukt, van de anderen alleen de initialen. Die eene is een collega; er staat: „De heer Stewe, rustend geneesheer, wiens abusus spirituosorum hem niet beschut had tegen de ontwikkeling eener taenia." Onder de casuistisehe mededeelingen vinden we heerlijke ver tellingen, waarin met den grootsten eenvoud, vol onverwachte wendingen, de wonderlijkste praktijk-ervaringen worden verhaald. De Man toont dan welk een meester hij is in de kunst van vertellen. Ik kan U hiervan moeilijk een juisten indruk geven, daar de meeste geschiedenissen daarvoor wat te uitsluitend medisch zijn, maar van een enkele kan ik u toch wel een denkbeeld geven, zij het dan ook zeer verzwakt. In de Provinciale Bibliotheek ligt een keurige portefeuille waarin zich bevindt een voordracht door de Man in 1896 voor den doktorenkring te Middelburg gehouden. Daarbij vinden we, ieder in een afzonderlijke afdeeling, een aantal couverten, waarin losse papiertjes die met potlood zijn bekrabbeld. Op ieder cou vert staat geschrevenHelderheden. De geschiedenis liep over een Middelburgsche dame, een hys terica, die er toen ter tijd, midden der vorige eeuw, nog in slaagde gedurende jaren de belangstelling gaande te houden van tal van doktoren, dominees en bekenden. Tegenwoordig is het belangwekkende van dat ziektebeeld gelukkig een beetje in verval geraakt, maar vroeger toen het algemeen veel minder goed werd doorzien kon het zoo'n patiente gelukken tientallen van jaren

Archief | 1915 | | pagina 64