17 een centrum van belangstelling te zijn. De zekerste manier om het niet tot rust te zien komen. Onze juffrouw nu, leed aan vreemde toestanden, eerst be nauwdheden, later crisen geheeten. Daar tussehen in was ze volkomen wel, maakte dan zelfs vrij groote reizen gedurende welke zij geheel gezond was. Wat zij tijdens de crisen beleefde schreef ze later op; ze noemde dit helderheden. Wat ze opschreef was buitengewoon onbelangrijk. De Man, die deze patiente op het laatste van haar lange leven onder behandeling kreeg, beschrijft de heele ziektegeschie denis en alles wat tegen het lijden is aangewend. Ook bewaarde hij de helderhedendie de patiente hem daarvoor welwillend naliet. Nadat de lijderes alle doktoren en professoren was rondgereisd, wendde zij zich tot het magnetisme. Eerst ging ze naar den Haagwaar ze werd behandeld door een magnetiseur onder controle van een geneesheer. De geneesheer echter verwaarloosde het toezicht zeer, door meestal weg te blijven, wat de patiente teleurstelde, vooral toen bovendien de magnetische slaap mislukte ondanks dat zij voor zich zelf zeker wist magnetisch te zijn ge boren. Vervolgens kwam ze onder behandeling van den beroemden magnetiseur Meijer te Amsterdam met zijn somnambule Mej. Steepens. Naar Amsterdam komen weigerde de patiente, in dachtig aan haar Haagsche reis. Gelukkig bleek dit ook niet beslist noodzakelijkdaar de behandeling kon aanvangen met het om de drie weken sturen van een beslapen muts waarin acht gulden. Deze muts werd dan geexamineerd, waarna, zegt de Man de muts werd teruggestuurdde guldens echter niet. Na een jaar bleek dat, ter verkrijging van geheele genezing, een dagelijksche examinatie noodig zou zijn. Maar dit was onze patiente blijkbaar te duidelijk en ze brak de kuur af. Eenigen tijd lateT echter vond zij haar waren magnetiseurHet was een eenvoudig winkelier hier ter stedediezegt de Man den naam en misschien ook wel de daad had van zeer godsvruchtig te zijn. Zijn behandeling bestond tijdens de crisen in zachte bemoedigende toespraken, voorzichtige wrijvingen en aanblazingen, Archief 1915 H

Archief | 1915 | | pagina 65