18 gecombineerd met afwasschingen met gemagnetiseerd water. Deze behandeling duurde zoo dertig jaren, tot den dood van den magnetiseur. Veel invloed op de ziekte hadden steeds: treurige herinnerings-dagende schijngestalten van de maan, en vooral eclipsen, ook al waren die hier niet te zien, voegt de Man er bij. De behandeling kostte per bewerking 3 gulden, wat aanvan kelijk 600700 gulden maakte in het jaar. Weldra bleek echter dat de behandeling zooveel tijd in beslag ging nemen, dat de win kelier vreesde dat zijn zaak ging verloopen, waarom de patiente, voor de keus gesteld, 20,000 gulden stortte om haar magneti seur uit te koopen. Bovendien verdiende deze kunstenaar lang zamerhand steeds meer, zoodat hij bijv. in het jaar 1850 voor zijn werk 1582 gulden ontving, buiten en behalve de jaarlijksche 200 gulden voor ankers port, die hij, met biefstuk, noodig had voor herstel van kraclitverlies tengevolge der emanatie tijdens de behandeling. In het geheel verdiende de winkelier-magnetiseur in dertig jaar, behalve de 20,000 gulden voor uitkoop, 28,000 gulden aan zijn patiente. Toch was dit niet te duur betaald, waar de patiente ruim 80 jaar oud werd. Het verhaal, zooals ik U dat zeer verkort navertelde, is slechts een bloedelooze schim van dat van de Man. Toch geeft het U eenigen indruk van zijn geestig-ondeugenden verhaaltrant, opge luisterd door de portretten der patiente en haren magnetiseur en de namen van verschillende Middelburgers, de grootvaders en moeders van tegenwoordige leden van het Zeeuwscli Genootschap der Wetenschappen. De derde straks genoemde groep, de historische, omvat van alle groepen, het grootste aantal nummers, 25. Mr. Polman Kruseman zegt: „De Man volgde het voorbeeld zijns vaders en ging in dB medicijnen studeeren. Toch was hij wellicht nog meer voor de letteren in de wieg gelegd." Het schijnt mij echter dat de historie in nog hooger mate zijn bijzondere liefde had. Wat hij op dit gebied leverde, was voor een deel werk dat niet genoeg kan worden gewaardeerd. Hoe-

Archief | 1915 | | pagina 66