20 Dergelijke kleine, maar dikwijls treffende, bijzonderheden ver- leenen ras Man's geschiedkundig werk telkens groote bekoring. En hoeveel waarde hebben in het bijzonder voor geneesheeren niet die historische mededeelingen omtrent hun vak en hun vak- genooten van vroeger! Het voortdurend turen in de toekomst, ons beroep eigen, doet zulk een terugblik als een weldadige afwisseling op ons inwerken. Alleen reeds door zijn historisch werk heeft de Man recht op onze blijvende dankbaarheid. En toch het zal U misschien vreemd klinkenschijnt me juist dat historische werk datgene, wat de Man's naam ook schade heeft gedaan. We behoeven er geen oogenblik aan te twijfelen, na de lezing van de Man's werken, of hij was een onafhanke lijke geest, een man ongenegen dadelijk mede te doen aan alge meen gangbare meeningen. Dit is op zich zelf niets bijzonders en komt bij Nederlanders vrij veel voor. Maar wat veel minder voorkomt onder die groep van onaf hankelijkenis, dat de krachtige kritiek die zoo waak zaam is tegenover andermans meeningen, tegenover eigen vin dingen volkomen machteloos staat. Tot deze laatste soort nu, schijnt mij de Man, zij het dan onder de gematigden, te hebben behoord. Kritisch tegenover eens anders meening, zelfs geneigd daar tegen in te gaan, kan hij geen weerstand bieden aan de verlei ding op allerlei buitenissig gebied de wonderbaarlijkste conjec turen te maken, die niet alleen openlijk uit te spreken, maar ook te laten drukken. Voorzichtigheidshalve, want hij verloor daarbij niet alle voor zichtigheid uit het oog, zette hij daartusschen wel zinnetjes als: „anderen na mij mogen het verbeteren" of „ik geef mijn meening gaarne voor beter," maar wij zullen ons daardoor toch niet laten beetnemenhij vond ze toch gewichtig genoeg ze te laten drukken Voor zijn naam als wetenschappelijk man ware het zeker beter geweest, indien onze collega kritischer had gestaan tegenover eigen invallen, want deze soms wonderlijke gedachten bleven lang hangen en deden afbreuk aan zijn waarlijk ernstig werk. Ik beu mij volkomen bewust, hier misschien te streng te

Archief | 1915 | | pagina 68