27 En zegt de Man: „Ts dan liet vervoeren van eenen poklijder vraag ik mij af, niet ruim zoo gevaarlijk, als dat van een vaatje kruid P' Hij schreef dit in 1855, en eerst bij de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten van 1872 zouden zijn klachten worden verhoord. Over de ziekenhuizen schrijft hij het volgende: „Een tweede punt, waarop ik de vrijheid neem de aandacht mijner lezers te vestigen, is het gebrekkige in de inrigting onzer tegenwoordige Gasthuizen en Hospitalen, in betrekking beschouwd tot contagieuze ziekten, liet Gasthuis te dezer stede gaat aan vele gebreken mank; de stadsgeneesheeren hebben reeds voor lang hierover geklaagd; hunne klagten zijn door bevoegde Collegiën gesouteneerd, en het gevolg van een en ander zal waarschijnlijk wezen, dat men tot den opbouw van een nieuw doelmatig ge sticht besluiten zal. Maar het gebrek, waarop ik thans doel, ontmoet men zelfs in nieuwe en beroemde gebouwenhet is het gemis aan een goed geisoleerde localiteit om gevaarlijke lijders gansch en al af te zonderenen door een personeel te laten ver plegen dat geheel buiten aanraking met anderen blijft." Ik geloof dat we niet te ver gaan, indien we aannemen dat deze publicatie van den door geheel Zeeland beroemden bedwinger der Arnemuidsche epidemie, niet nagelaten zal hebben, èn wat den gang der infectie betreft èn wat de raadgevingen daartegen aangaat, diepen indruk te maken en van overwegenden invloed zal zijn geweest op de bouwplannen voor het tegenwoordige Gasthuis, dat tien jaar later verrees. Naar ik hoop, is het mij gelukt, met deze voorbeelden, U met mij de overtuiging te doen deel endat de Man op het ge bied der Volksgezondheid zeer belangrijk en blijvend werk heeft verricht. Gekomen aan het einde mijner vogelvluehtige beschouwingen, kan ik me voorstellen dat 1 zegt: is dat nu de beschrijving van een wetenschappelijk leven7 De wetenschap is er wel, maar waar is het leven? En waarlijk, het is wel zeer merkwaardig, dat iemand zooveel goed en wetenschappelijk werk kan verrichten,

Archief | 1915 | | pagina 75