30 ding vormt tusschen Wulpen en Groede aan de eene en den Gadzandschen oever aan de andere zijde. Deze laatste, al dan niet iets verder vooruit springende dan in onze dagen, loopt onafgebroken door tot waar het Zwin zich vereenigt met de Wielingen. De polders van Breskens, Nieuwvliet, voor een deel ook die van Zuidzande, bestaan nog niet. Breskens ligt ten eenenmale bedolven onder het water van de Vloer, terwijl het Zwarte Gat op korten afstand van de plek, waar het door de kustlijn heenbreekt,, de gedaante aanneemt van een wijden zee boezem, welke het gebied van Nieuwvliet zoo groot als het is geheel inneemt, van dat van Zuidzande niet veel meer overlaat dan den tegen Oadzand aansluitenden polder van de Watering van Zuidzande x) en, verder westwaarts op tegenover Sluis in het Zwin vallendeOadzand tot een eiland maakt 2). De schorren en slikken, die er van lieverlede in oprezen, lokten de landzaten al spoedig uit om het terrein van dezen uitgestrekten waterplas in te perken. Van 1415 af tot ver in de zestiende eeuw toe dringt men hem van weerszijden gedurig meer achter waarts. Het eerst schijnt de aanval te zijn uitgegaan van den Zuidzandschen kant. In 1417 werd hier reeds een aanwas be- verscht dat, oorspronkelijk de Auworp gedoopt, tegenwoordig bekend staat als de Antwerpenpolder 3). In 1457 wordt van den Capellepolderdie vlak tegen de Watering van Zuidzande 1) Uit den naam mag men afleiden dat deze Watering van Zuidzande oorspron kelijk als een zandplaat uit de zee is opgewassen en van latere formatie is dan Cadzand. 2) Cadzand komt reeds als eiland voor in 1231, in dat jaar stond nl. de bis schop van Doornik aan de bewoners eeu tweeden geestelijke toe, wijl hun parochie aan alle zijden door de zee werd omringd, zoodat de pastoor, wanneer hij zich daarbuiten had begeven, somwijlen van wege de onstuimige zee er niet kou terug- keeren, waardoor de zielzorg er niet naar behooren kon worden waargenomen, zie de oorkonde van dat jaar bij Serrure, Cartulaire de St. Bavon p. 171. 3) Rekening van den ontvanger der Sint-Baafsabdij te Gent over 1 October 1457i October 1458 „Jan Filius W. Fïlius Michiels van der heltscheede (helft) van der coorenthiende in eenen nieuwen poldere van den Anworpe in denselven poldere bedijckt int jaer 1417 De Gentsche Sint Baafsabdij was eigenaresse van het grootste gedeelte van de tienden van Cadzand, Zuidzande en een deel van Nieuwvliet.

Archief | 1915 | | pagina 78