3:3 In 1448 ondergaat het Zwarte Gat opnieuw een inperking, dit maal meer oostelijk vlak tegen den oever van Groede aan, waar men het in den Baanstpolder een oppervlakte ontneemt van een paar honderd gemeten welke drie jaar later, in 1451, op hare beurt weer wordt uitgebreid door het inpolderen van een aanpalend schorreland 2). Met uitzondering van de bedijking van 1451 zal er gedurende de tweede helft van de vijftiende eeuw geen grond op het Zwarte Gat zijn veroverd. Veeleer valt er voor dit tijdperk verlies te boeken. De maar aldoor toenemende verlanding van het Zwin had omstreeks 1460 in het vaarwater bij Sluis zulk een buiten sporige hoeveelheid zand opgehoopt, dat de dagelijks af- en aan varende groote schepen er „in avonture waren van bedorven te zijne," gelijk een oorkonde van die dagen het uitdrukt 3). Een commissie, uit de Staten van Vlaanderen benoemd om de oor zaken van deze verlanding na te sporenmeende ze te moeten toeschrijven aan verschillende inpolderingen zoowel rond het eiland van Cadzand als in den omtrek van Damme, Sluis, Oostburg en Biervliet, waardoor de stroom van het water, dus oordeelde zijvan zijn ouden loop was afgeleidzoodat diewelke voor heen door het Zwin, anders gezegd de haven van Sluis en Brugge, in- en uitvielnu elders zijn loop en terugtocht nam 4). Als middel tot verbetering sloeg de commissie de opening voor van „den polder van het Zwarte Gat," met andere woorden dat de zeedijk van den Moerkerkschen polder zou doorgestoken worden 5). 1) Rekening van de Sint Baafsabdij over 14571458 „item Gur de Baenst van der coorenthiende in eenen nieuwen polder ter Groeden gkeheeten Baeustpolre bedijekt int jaer 1448 Blijkens bet octrooi van 26 Mei 1611 waarbij de Stateu-Generaal aan Nicolaas Cauwe c. s. vergunning schonken tot het herdijken van den destijds met de zee gemeen liggeuden polderhad hij vóór de inundatie van omstreeks 1591 een grootte bezeten van 219 gemeten. 2) Rekening als voren „item deselve (Guy de Baenst) van der coorenthiende in een cleen polderken daeraen (d. i. tegen den Baeustpolder aanliggende) bedijekt bij Jan de Vos int jaer 1451 3) De Potter a. w. blz. 33. 4) Gilliodts van Severen Bruges port de mer (Annales de la Société d' Emu lation de Bruges, Année 1894) p. 43, 44. 5) Gilliodts a. w. p. 44 45. Archief 1915 3

Archief | 1915 | | pagina 81