34 De uit zee opkomende vloedhoopte menzou als hem aldus de baan vrij werd gegeven, zijn watermassa tusschen Cadzand, Wulpen, Groede, Zuidzande en Oostburg met zulk een geweld voortjagen dat zijna zjch tegenover Sluis in het Zwin te hebben uitgestort, bij de ebbe met haar sterken druk de daar liggende zandplaten van zelve zou opruimen 4). Geen wonder dat de stad Brugge, teneinde haar koophandel voor algelieelen ondergang te behoeden, niets onbeproefd liet om het denkbeeld van de com missie te verwezenlijken. Gesteund door den machtigen hertog van Bourgondië, Vlaanderen's landsheer, wist zij trots den tegen stand van'Gent, Yperen en het Yrije van Brugge, die volhielden dat het hier een zuiver Brugsch geen algemeen landsbelang betrof, gedaan te krijgen dat de Moerkerksche dijkage weder aan de zee zou worden teruggegeven niet alleen maar tevens dat de kosten van het werk, alsmede die van de onteigening der landerijen en de schadeloosstelling voor de tiendkeffersten laste zouden komen van het gansche graafschap Vlaanderen 2). Inderdaad heeft, nadat Karel de Stoute er in Juli 1470 zijn goedkeuring aan had verleend 3), de zaak in 1473 haar beslag verkregen 4), want 1) Gilliodts a. w. p. 46 2) Gilliodts a. w. p. 45 Diegerick Inventaire des chartea et documents appartenant aux archives de la ville d' Ypres III p. 287. 3) Diegerick t. a. p. 4) Daar de ondervinding aantoonde dat het zeewaterdat bij vloed door den opengestoken dijk van den Moerkerkschen polder binnendrongwel verre van zich tegenover Sluis in het Zwin te stortenbij ebbe weder door diezelfde opening terugliep en deze dus juist het tegendeel uitwerkte van hetgeen men had beoogd is zij omstreeks 1485 a 1486 weer door de stad Brugge afgedamd (Gilliodts Bruges port de merp. 4550). Volgens een in 1514 afgelegd getuigenis van een dijkbaasdie aan het werk had deelgenomen moet deze dam omtrent 1496 ander maal zijn doorgestoken (Gilliodts a. w. p. 123). Over hetgeen de Bruggelingen in de eerste jaren van 1500 opnieuw tot zijn herstel hebben gedaan totdat men zich bij slot van rekening bepaalde tot het leggen van een diergelijken dam of dijk meer zuidelijk nabij Crocxhouckezie Gilliodts a. w. p. 50 ss. Een overblijfsel van laatstgenoemden dam heeft men waarschijnlijk te zien in den dijk tusschen de (toen nog niet beverschte) Sint Jans- en Sint Jorispolderseen oude ommelooper toch of polderlegger van de Watering van Cadzand vermeldt dat de Sint Janspol der is „beginnende van zuijden inne in den houck van den dijck geseijt den Brugschen dijckgeleijt bij de heeren van Bruggeen van de vuijtpolderkens aen de oost- sijde van den Anwerp." Crocxhoucke staat op een schetskaartwaarvan het

Archief | 1915 | | pagina 82