.39 grepenen noordoostwaarts van gezegde duinen tot aan 's Papen en Gaternisse, inet al wat in het toekomende aan weerszijden zal aanwassen" 1). Doch liet leed nog ruim twintig jaar voor het octrooi iets meer werd dan een doode letter. Eerst in April 1510 geeft Philips van Kleef aan den abt van St. Pieters te Gent en zijn medevennooten vergunning om onder zekere voorwaarden „te bedijken of te doen bedijken uit den zoute in het versche tot eenen nieuwen korenlande" zijn „uitgors en slikland van Breskenszand, alzoo en wijd als het binnen den ring van een dijk voor deze reis vallen en wezen zal" en welks grootte wordt geschat „op 1330 gemeten lands of daaromtrentalzoo dat onlangs bij eenen gezworen landmeter is afgestoken geweest". Men ziet, hier werd alleen een welafgebakend gedeelte van de Breskensche schorregronden ter beversching uitgegevenwat daarbuiten viel zoo bedong heer Philips uitdrukkelijk, zou aan hemzelf en zijn rechtverkrijgenden blijven 2). Hoe het op dit tijdstip met de schorren gelegen was, vertoont ons een kaart of juister gezegd een figuratieve schets, die in het museum Gruuthuse te Brugge wordt bewaard en tusschen 1501 en 1505 moet zijn vervaardigd 3). Zij beeldt Breskenszand af als een van een zomerkade omringd opwasdat op de hooger liggende plekken of „stellen" met woningen is bebouwd 4) en in het noorden door de Schelde en in het westen door het Zwarte Gat wordt begrensd, terwijl het in het noordwesten door de Yloer van het eiland Wulpen en in het zuiden door een anderen zeearm, de Ha vele 5), van het vaste- 1) Octrooi van 26 Maart 1487 bij Janssen en van Dale, Bijdragen VI blz. 852 vlg. 2) Octrooi van 6 April 1510 bij Janssen en van Dale, Bijdragen II blz. 136 vlg. 3) Een reproductie geeft Hüpkk, Brügge's Entwicklung zum ruittelalterlicheu WeltmarktS. 296. De dateering 15011505 steunt op de omstandigheiddat men op de kaart de werklieden druk bezig ziet met het graven van de Brugsche vaart onder Oostburgwat juist in die jaren plaats heeft gehadzie Gilliodts Bruges port de merp. 67, 75. 4) Denkelijk schaapherderswoningen. 5) De Ha vele (hier Navele genoemd) wordt aangewezen op de zoo even ver melde kaart bij Hüpke. In een acte van 1513 (Gilliodts, Bruges port de mer, p. 145) wordt met zooveel woorden gezegddat Oud-Breskens is opgewassen en bedijkt uit de Vloer en de Havele.

Archief | 1915 | | pagina 87