43 een voor het Oudeland t), stomme getuigen van de wispelturig heid der zee, die hier heeft teruggeeischt wat zij elders had afgestaan. Ongelijk veel zwaarder echter waren de offers, welke zij van Wulpen had gevorderd. In de eerste jaren van de vijftiende eeuw moet het eiland tamelijk dicht bevolkt en van een vrij aanzienlijke oppervlakte zijn geweest; een leenregister toch van 1435 vermeldt er de parochiën Vernavenkerke -)St. Lambrecht3), Wulpen 4), voorts St. Pretatuskerke 5) en Eeimersdorp als mede de Meester Gillis-, Bagijnen-, Kanunniken en Heijdenzee- polders Zelfs schijnt er omstreeks dien tijd nog land te zijn aangewonnen, want het register spreekt van „een nieuwen polre, die men heet Cavenclaet in de parochie van sinte Lainbrechts in Wulpen" 8). Maar ongeveer tachtig jaar later had de toestand zich volkomen gewijzigd. „Wulpen (leest men in een bericht van 1514) wordt van dag tot dag al meer en meer bedreigd, bereids vier dorpen en meer dan 400 gemeten lands aan de zuid kust zijn door het water verslonden" en in April 1518, toen een nieuw transport of kohier werd vastgesteld voor den omslag van de belastingen over de kwartieren en parochiën van het Brug- sclie Vrije, was de „parochie van Wulpen geheel en al verdronken," zoodat „daarop geenen transport noch tax gemaakt geweest es en (zij) uut den transporte van den Vrije (is) gelaten" 10). Een echo als het ware van dien rampspoed klinkt ons tegen uit de 1) Afgaande op de kaart van Pouebus ben ik geneigd den tegenwoordigen zoo- genaainden Noorddijk vóór bet Oudeland voor den omtrent 1531 gelegden inlaagdijk te houden. 2) Gilliodts Cout. des petites villes etc. II p. 41. 3) Gilliodts a. w. p. 40. 4) Gilliodts, a. w. 11 p. 40. 5) Gilliodts, a. w. il p. 41. 6) Gilliodts, a. w. II p. 42. Mogelijk identiek met Raunboudsdorpedat genoemd wordt in de keure van het Vrije van 10 April 1324 bij Gilliodts, a. w. II p. 9 ss. 7) Gilliodts, a. w. II p. 40, 41. 8) Gilliodts, a. w. II p. 40. 9) Gilliodts, Bruges port de mer p. 145. 10) Ordonnantiën, statuten, edicten ende placcaerten van Vlaenderen I (Antw. 1662) blz. 561.

Archief | 1915 | | pagina 91