44 rekening van den ontvanger van de Gentsche St. Baafsabdij over 15331534, als wij daar lezen: „de tiende in den Kanunniken polder in Wulpen behoorde al toe mijnen heere van Sinte Baafs; dezen polder es invloedig, ergo hier niet (niets ontvangen)", en „de tiende in 't Oudeland van Wulpen, korentiendelook- eu ajuintiende mijns heeren deel; den meesten deel van dezen lande, daar mijn heere de tiende in liadde, es invloedig." In 1553 liep bijna de gansche Hollandsche polder onder, waardoor van de 2000 gemeten welke het eiland eenmaal bevatte nauwelijks 500 overbleven, en zóó hachelijk stond het destijds met Wulpen geschapen, dat Matthias Laureyn, een Brugsch patriciër, aan wien het geheel was verhypothekeerd, niet alleen van de her- dijking als al te kostbaar afzag maar, toen hij het in veiling liet brengen, er zelfs geen enkelen kooper voor kon vinden t). Toch rees het eiland, hoe ook verkleind, nog in 1562 uit zee op met een breed schorre aan den kant van Cadzand en een kerkdorp tegen den noordelijken zeedijk 2). Totdat de geweldige vloed op kwam zetten van Allerheiligen 1570, een zondvloed gelijk als wij lezen hoe de geschiedschrijver Hoopt hem beschrijft: „ten eersten dage in Slachtmaand stak een storm op uit den noord westen die dat deel des oceaansgezwollen door den springvloed der nieuwe mane, tegen de stranden van Nederland met zoo fel een bulderen aanjoeg dat weinig dijken of sluizen, daar men zich tegen zulk geweld mede wapent, den stoot konden uitstaan. De Noordzee, zeker, heeft menigmaal van ouds d'aangrenzende ge westen met gelijken inval overrompeld en ongemeten streken aard bodems met kerken en dorpen verslonden. Maar van alle rampen, geleden bij mans gedenken door woeden van water, is deze de zwaarste beide in schrik en schade geweest houdende het onweder aan twee etmalen lang. Vlaanderen liep machtig aanhet Sas in, het water te Gent tot aan 's Keizers poorte, Brugge, Duin- kerke, GrevelingenNieuwpoort, Ostende, Watervliet en omlig gende dorpen voelden een dapperen slag en lange de nasmart" 3). 1) Gilltodts Coutuines des petites villes etc. V p. 245 246. 2) Vgl. de kaart van Pourbus van 1562 gereproduceerd in de Annales de la Soeiété de Bruges 1850. 3) Hooft, Nederlandsche historiën, Amsterdam 1677, I blz 217.

Archief | 1915 | | pagina 92