11 en doorwrocht met aarden zoden, tenden de respectieve nollen of ingebroken dijkstalen t) ter lengte van omtrent 10 roeden uit den laagsten oever zeewaarts en voorts opwaarts gehecht en vast- gesloten, ieder opgaande tot boven aan den ouden dijk, gestrekt schuins en zachtelijk, de eerste van ebbe en de andere op den vloed, om daardoor de voorzeide stroomen af te leiden en naar alle apparentie te dwingen naar de overzijde van de plaat. Of wel door het maken van die hoofden het ingekankerde schorre niet zou staan om aan te wassen en wederom te verlanden, zoo zouden niettemin (meende hij) de gronden wezen behouden voor verdere onderlooping, immers niet zooveel dat het den Elizabeth- polder zou kunnen bekommeren, daarbij te considereeren is dat de vloed en ebbe, door die hoofden zoodanig gestuit en afge wezen wordende, consequentelijk de overliggende aangeworpen zandgronden 2) gescherpt en afgenomen zouden wordentotdat bij verandering van stroomen het water hier alzoo gediverteerd wordende zijn koers wel zou kunnen veranderen". De beide hoofden, ieder lang 10 roeden, breed 2 roeden op de kruin en 3 roeden in den grond en boven gewoon laag water 3 voet hoog „en alzoo dorsseerende gesloten met rijs- en aardewerken tot boven aan de kruin en bezet met zinksteenen"zouden naar zijn schatting kosten omtrent 14 tot 15000 gulden 3). Nadat de gedeputeerden bij hun terugkeer in Den Haag van alles verslag hadden gedaan en de zaak in den Raad van State en de Staten-Generaal andermaal was behandeld, werd aan hun opvolgers, die in het voorjaar van 1686 voor het inspecteeren der vestingwerken naar Staats-Vlaanderen vertrokken, van wege de Staten-Generaal opgedragen dat zij een „beschrijving doen zouden van de polders en landen, omtrent den Elizabethpolder gelegen en bij deszelfs conservatie geinteresseerd zijnde, en dezelve door alle mogelijke middelen van inductie bewegen om naar rato mede in de somtot het leggen van twee hoofden gerequireerd te contribueeren" 4). Werkelijk hebben de gedeputeerden in een 1) NI. aan den oostkant van den polder. 2) NL van de Hoofdplaat. 3) Najaarsverbaal Vlaanderen Raad van State 1685. 4) Resol. Staten-Generaal 1 Maart 1686.

Archief | 1917 | | pagina 57