XII op den steel een ingedrukt merkwereldbol met kruis en kroon. Gevonden op liet verdronken Nieuwlande (Z. Bevel.), hetwelk in 1530 en '32 ondergeloopen is. Vermoedelijk 15e eeuw. Gesch. v. d. lieer J. de Waal-Hirdes te Bruinisse. 4 stuks gekleurde scherven van Nederlandsche majolica 17e eeuw of iets vroeger, aangespoeld aan het strand bij Zoutelande. Gesch. v. Mr. P. C. J. A. Boeles te Arnhem. De vervolgens te vermelden voorwerpen zijn voorloopig bij de „steenenkamer" ingedeeld, maar zullen later wellicht in een andere afdeeling van het museum beter tot hun recht kunnen komen. No. 1248. Ketting; die in een strop halswervels omvat en een dito met deel van onderkaak in den strop; gevonden bij het afgraven in den buitenteen van den rechter dijk van de voormalige Arne onder Middelburg [in den driehoek, gevormd door den rijweg naar Arnemuiden, den spoorwegdijk en de oprijdreef naar Arnestein] verworven door bemiddeling resp. van concierge Schoolmeester en den heer P. C. de Does. Ter plaatse van de vondst stond op een hoog schor aan de Arne (Middelburgss oudste haven) tot 1601 de buitengalg, waaraan de lijken van geëxecuteerden werden gehangen. Vgl. verslag v. d. Oudheidskamer der gemeente Middelburg over 1925, Middelb. Courant van 14, 15 en 18 Augustus 1925 en situatieteekening van de vondst in „Zelandia lllustrata". Deze vondst bewees ten overvloede, dat de gebogen stukjes dijk (aan weerszijden van den spoorweg naar Arnemuiden) waarvan de gemeente Middelburg de haar in eigendom toe- behoorende stukken in de laatste jaren grootendeels heeft doen afgraven, inderdaad de resten waren van den doorloopenden dijk op den rechteroever van de kronkelende Arne. Op den plattegrond van Jacob van Deventer, welke den toestand van omstreeks 1560 weergeeft, en op andere oude kaarten zijn de dijken op beide oevers en de galg geteekend, en men ziet, hoe de Arne, die tot omstreeks 1535 een open monding had, nog geheel den vorm had behouden van een sterk kronkelende kreek (maeander), die bij eb en vloed het zeewater van een

Archief | 1926 | | pagina 16