46 Uit het vervolg van den brief blijkt, dat reeds twee broeders vóór Salomon waren overleden, zoodat in 1621 van Adriaan's mannelijk kroost nog slechts Cornelis en Jacob in leven waren. Zij ge voelden zich op elkander aangewezen en ondernamen met vereende krachten eenige belangrijke dijkages in Staats-Vlaanderen toen Jacob's rechtspraktijk, die haar bloei aan den handel dankte, na het sluiten van het Twaalfjarig Bestand verliep. Het Noordelijkst gedeelte van Vlaanderen verkeerde destijds in een jammerlijken staat. In den oorlog had men tallooze dijken doorgestoken en uitgestrekte gebieden waren ondergeloopen. Cats werd nu door zijn broeder Cornelis, den burgemeester van Brouwershaven, met eenige andere landgenooten gewonnen voor het denkbeeld der herdijking van die landen, die tiendplichtig waren of in eigendom toekwamen aan de Vlaamsche geestelijkheid. De Vennootschap nam de rechten over van de abdijen van Sint- Baef en Sint-Pieter te Gent, het kapittel van Doornik en het hospitaal Comtesse te llijssel, aan welke gestichten de streken van Cadzand, Groede, Oostburg, Biervliet en IJzendijke onder worpen waren. De polders van Groede vormden de voornaamste bedijking, waarvoor in 1611 octrooi werd aangevraagd bij de Staten-Generaal. Het volgende jaar bracht het octrooi, eene keur, eene instructie voor dijkgraaf en gezworenen van het nieuwe waterschap en in 1613 had de bedijking plaats. Het merkwaardige archief van het bestuur is volledig bewaard gebleven. Te Oostburg stichtten de gelanden een polderhuis, het „Heeren huis" genoemd; de broeders Cats bouwden voor zichzelf eene hofstede te Groede, om van daar uit hunne uitgestrekte bezit tingen in die streek te kunnen beheeren. Mr. De Storpelaar zegt in zijn reeds genoemd aardige boekje: „Er gaat een gerucht, dat hij (Jacob Cats) geruimen tijd in Staats-Vlaanderen heeft vertoefd, doch wie heeft ooit van de Catshoeve te Groede gehoord Welnu, in de gevonden brieven wordt het ontstaan van de hoeve, die nog altijd in wezen is, uitvoerig beschreven Cornelis 1) De heer I. A. IIissef.uw Johz. te Oostburg heeft het mogelijk gemaakt

Archief | 1927 | | pagina 124