mede te doen. Het is onvoorwaardelijk af te keuren, dat hij het naar buiten wil doen voorkomen alsof hare ouders welgesteld zijn. Hoe hartelijk echter is zijne hulp gemeend. Hij had, toen hij het meisje naar Middelburg deed komen, geen ander doel dan haar voort te helpen, „wetende, dat God ons Zijne weldaden niet zendt om ze in onze geldkisten te bewaren of alleen ten voor- deele van onszelf aan te wenden, maar om er anderen mede te steunen en dan in de eerste plaats diegenen, die de natuur met ons heeft, verbonden (afgezien van de algemeene menschenliefde) door banden van het bloed" 8 Maart schrijft Jacob opnieuw over deze zaak. „Je kent het ware gebruik van het geld en je weet, dat wij er niet van kunnen overtuigd zijn het tot ons heil te bezitten tenzij wij het benuttsn ten bate van onze naasten, en dat dit de juiste aanwending is van aardsche goederen. Wat (J betreft, die slechts één zoon hebt, eenig erfgenaam van al je goed, waarom zou je het zoo zorgvuldig bewaren? Gij en ik kennen vaders, die gelukkiger zouden zijn geweest en hunne kinderen ook, indien zij minder goederen hadden bezeten" 2). Of Cornelis ten slotte ook in de bruidschat heeft bijgedragen blijkt niet, maar wel is het tot een huwelijk gekomen22 Juni 1622 meldt Jacob naar Brouwershaven, ditmaal in het Nederlandsch„Anthonette, ons nichte, is Saterdacli voorleden ondertrout met Jan van der Heijden; de Heere wil haer Sijnen segen verleenen tot salicheijt van beijde de contrahenten. Haeren biuijloftdach en is noch niet geraempt mits de beletselen van 64 1) w.... S9achant que Dieu ne nous envoije pas Ses largesses pour les garder et enchesner en noz cofFres on pour les n' avoir que pour nous mesmes, mais pour en aijder des autres et principalement ceux lesquels la nature nous a accouplez (outre la commune affection des hommes en general) par un particulier lien de sang et proximité." 2) ;7Vous s<;avez le vraij usage des richesses et que nous ne pouvons estre asseurees que nous les possedons a nostre salut si non lors quand nous les emploij- ons au bien de nostre prochain, voire que cela est le vraij usage de ceste substance terrienne. Pour vous qui n' avez qu' un fils, hoir unique de toute vostre substance, a quel propo9 la garderez vous si soigneusement? Vous et moij cognoissous de peres, lesquels eussent este plu9 heureux et lturs enfans aussi, s' ils eussent eu moins des biens."

Archief | 1927 | | pagina 146