65 den vader van den bruijdegom, die ('t schijnt) noch eerst in Vrieslant een reijse doen moet". Geheel juist kan de opgaaf van Jacob niet zijn, want volgens het Begister der huwelijken te Middelburg zijn reeds op 9 Juni ondertrouwd „Joannes van der Heijden, jonggesel van Vlissijngen, en Anthonette Gerbrandts, jongedochter van Brouwershaven. De getuigen, Jan van der Heijden, vader van den bruijdegom, ende Janneken van Peren, moeder, verwijliggen in sijn huwelijcd'heer Cats met sijn huijsvrouwe, oom ende moeije, tuijgen, dat de bruijd vrij jonge dochter sij ende verwijliggen mede int huwelijck". Dit is toegepast Christendom en als zoodanig wenscht Cats, blijkens zijne woordenkeus, zijne handelwijze opgevat te zien. Hiermede raken wij de kern van zijn wezen. Hijzelf geeft ons den sleutel tot een juist begrip van zijn streven in het ,,82-jarigh Leven", waar hij vertelt, dat hij in zijne jeugd naar Engeland trok om te trachten van de koorts te worden bevrijd. Hij bezocht Oxford en Cambridge x) en zegt daarvan „Daer heb ick stil geweest en voor een tijt verkeert, Daer heb ick hare tael en oock wat goets geleert. Siet, Perkins evenselfs was toen noch in het leven, Die Godes voorbeschick ten vollen heeft beschreven". Verderop noemt hij ook „den soeten doctor Hal," den bisschop van Norwich, Engelsch gedeputeerde op de synode van Dordrecht. Zoowel Perkins als Hall zijn professor in de theologie te Cam bridge geweest en beiden waren aanhangers van het puriteinsche piëtisme, de praxis pietatis, het toegepaste Christendom. Van hen leerde Cats „wat goets"; hij leerde er ook zijn eigen aanleg kennen en zoo werd het hem mogelijk dien welbewust in zijn verder leven, in zijne geschriften, in zijn handel en wandel, te ontwikkelen. Hij was een geestverwant en vriend van Willem Teellinck, predikant te Middelburg van 1613 tot zijn overlijden in 1629. Ook Teellinck was bij de Engelsche piëtisten ter schole gegaan 1) Als zoovelen zijner tijdgenootenzie: M. Leijdecker in de voorrede voor Lodensteijn, De weegschaal van de onvolmaaktheden, 1765, blz. 5a. Archief 1927 5

Archief | 1927 | | pagina 147