VIII aan dat museum, lieeft in Sept. '26 op uitnoodiging van Bestuur en Conservator ons museum bezocht en belangeloos een uitgewerkt advies gegeven voor een nieuwe inrichting van de z.g. Steenen Ivamer, waarbij met geringe kosten zoowel wetenschappelijk als aesthetisch een beter effect kan verkregen worden. Bestuur en Conservator zijn met dit plan zeer ingenomen en hopen het ge leidelijk te kunnen uitvoeren. Een eerste stap in deze richting is de smalle zijgang der Steenen Kamer tot magazijn in te richten; hiermee werd op het einde van het verslagjaar een begin gemaakt. Dit zal gelegenheid geven de opstelling in de zaal voor het publiek eenigszins te verbeteren en tevens scherven en andere voorwerpen, die als documenten waarde hebben, maar niet alle demonstrabel zijn, ordelijk op te bergen. Met eenigen twijfel aan het gezond verstand van den betrokken Conservator wordt wel eens gevraagd, waarom potscherven, die een gewoon burger in den „vuulbak" gooit, met begeerigheid voor het museum verzameld en met dankbaarheid als aanwinsten ver meld worden. Inderdaad zou ook de Conservator het verkieselijker vinden, als aan het Domburgsche strand, in de vluchtbergjes en elders in de Zeeuwsche polders gave en ongeschonden Germaansche urnen, Romeinsche schotels met duidelijk leesbare fabrieksstempels en beschilderde Erankische potten (al of niet met gouden munten gevuld) te vinden waren. Evenwel„Quand on n'a pas ce qu'on aime, on aime ce qu'on af en als men er nu eenmaal aan wil medewerken de geschiedenis van Zeeland vóór 1200 te ontcijferen, dan is het bij gebrek aan ongeschonden voorwerpen een troost, dat de scherven toch een historischen, technischen en aesthetischen indruk van het in den loop der eeuwen gebruikte vaatwerk kunnen geven. In tekst en afbeeldingen zijn de kenmerkende eigenschappen der verschillende soorten van aardewerk moeilijk uit te drukken; men moet zien en tasten, hoezeer bijv. een grauwe, zachtgebakken, met nagelindruksels versierde Germaansche scherf, een fijn geprofileerd, fabriekmatig gestempeld stukje glanzend roode terra sigillata en een klinkend-hard-gebakken laat-Erankische scherf, vuilgeel met

Archief | 1927 | | pagina 14