XI Rand van een zg. kogelpot, gevonden in de bovenste (dikste) laag van den vluclitberg (110. 62) bij de hofstede Berglust te Ritthem; eenige scherven uit denzelfden berg; gesch. v. d. heer A. Cevaal Wz. en zijn zoons door bemiddeling van den heer B. J. de Meij. De Conservator houdt zich aanbevolen voor alle berichten omtrent den tegenwoordigen toestand en voorgenomen of uitge voerde vergravingen van vluchtbergen en van alle voorwerpen (ook de minste of geringste potscherven), daarin gevonden. Eener- zijds het behoud, anderzijds het wetenschappelijk onderzoek dezer monumenten moet met alle middelen worden bevorderd. Strand bij Domburg en Westkapelle. De merkwaar digste aanwinst in het verslagjaar wordt gevormd door 4 fragmenten van terra sigillata (d. i. lakrood Romeinsch aardewerk) in Augustus 1926 gevonden bij het kleidelven binnendijks in de gemeente Westkapelle, geschonken door den heer K. van Rooyen Wz. aldaar, wien voor zijn opmerkzaamheid en moeite bijzondere dank toekomt. Daarbij werd gemeld, dat de stukken ongeveer 1 M. onder de oppervlakte in de klei lagen, ter plaatse, „waar vroeger wel een kreekje geloopen heeft, aan de schelpen te zien, die erin zaten". Terwijl bij Domburg slechts los aangespoelde, kleine Romeinsche scherven gevonden worden, heeft men hier nu grootere, minder geschonden fragmenten met niet-afgesleten breukranden, die diep in oude klei zaten. Dr. AE. Remouchamps te Leiden is zoo welwillend geweest deze fragmenten te determineeren en als volgt te beschrijven. Wk. 1. Versierde terra sigillata. Wandfragment van kom. Dra- gendorff 37. De dubbele cirkel met slingerende lijn is een motief, dat de Triersche pottenbakker Criciro gebruikte. (Oelmann, Niederbieber Taf. VI, 21). Ook de zuil-figuren zijn dezen pottenbakker eigen. Doch ook Censor, in denzelfden tijd eveneens te Trier werkzaam, gebruikte deze motieven. Mogelijk heeft Criciro in het atelier van Censor gewerkt. De groote rozet komt

Archief | 1927 | | pagina 17