XV met denzelfden voornaam?) toen ee-n groote rol speelde(n) 1). Vol gens A. "Walraven en F. P. Polderdijk („Archief" 73 1893 p. 336 sq.) was in de molens „De Hoop" (gebouwd 1730, gesloopt 1818) en „Door Tijd en Vlijt" (gebouwd 1746, gesloopt 1877) „in het fundament een steen geplaatst, waarop gebeiteld stond dat de eerste steen dier gebouwen gelegd was door David Jacobus en Pieter van de Capelle" (sic). Waarschijnlijk is de bovengenoemde steen afkomstig uit den molen „Door Tijd en Vlijt" en slaat hierop de mededeeling van Walraven en Polderdijk, die het opschrift toen evenwel niet onder de oogen hebben gehad. Verdronken Land van Zuid-Bevel and. De Conservator heeft in Aug. '26 de overblijfselen van het in 1530 en '32 overstroomde dorp Nieuwlande (vgl. Archief 1926 p. III) en omliggende terreinen bezocht, vergezeld door den heer en mevrouw P. de Bruijne en door mejuffrouw N. van Mastenbroek te Scheveningen. Het gezelschap heeft zooveel mogelijk fragmenten van aardewerk, verglaasde reuzenmoppen uit de fundamenten van de kerk en een schedel verzameld en aan ons museum afgestaan en enkele stereo-photo's genomen. Het aardewerk vertoont een ver scheidenheid van typen, waarvan sommige nog een geheel middel- eeuwschen indruk maken (directe voortzetting van de Jacobakan en ook donkergrijs, on verglaasd aardewerk van groote afmetingen), andere reeds veel gelijken op het tegenwoordig nog gebruikte boerengoed (loodglazuur-aardewerk); waarschijnlijk waren deze typen in 1530 door elkaar in gebruik. De Conservator vond hierin aan leiding den heer J. M. de Nooijer te OostdijkKrabbendijke te verzoeken meer aardewerk van het Verdronken Land voor ons museum te verzamelen. Deze heeft met veel bereidwilligheid en volharding aan dit verzoek gevolg gegeven en bij herhaling een interessant sortiment toegezonden, o.a. een medicijnpotje, de stop van een groote kruik, een kandelaar, een spinsteentje, tegels, ver schillend vaatwerk enz. Een gedetailleerde beschrijving van dit 1) Vgl. Kesteloo, Stadsrekeningen.

Archief | 1927 | | pagina 21