XXI aantal munten, zoowel uit eigen land, als uit vreemde rijken in houtsnede of in kopergravure staan afgebeeld, dikwijls met bij voeging van het gewicht, het gehalte en van den prijs, dien de gezworen wisselaars er voor mochten geven. Behalve deze prak tische „Beeldenaers", die thans zeer zijn gezocht, had men nog de doosjes met goudgewicht waarin, behalve een fijn balansje met schaaltjes, een aantal vierkante koperen blokjes voorkwamen, waarop aan de bovenzijde de afbeelding te zien was met den naam er bij van de gouden munt, wier gewicht het blokje ver tegenwoordigde, terwijl op de onderzijde veelal de initialen prijkten van den balansmaker, die de gewichtblokjes had doen vervaar digen en die voor het juiste gewicht aansprakelijk was. Ik heb het voorrecht gehad eenige unieke gewichtdoosjes van de Middel- burgsche balansmeesters Maerten du Mont (1622), Maerten Goet- bloed (1614) en Jacob de Neve (1643) terug te vinden en te omschrijven. Bit dit alles wordt het duidelijk, dat de Zoutelandsche vondst veel verscheidenheid in munten kon bevatten, die alle in ons land, tegen vastgestelden koers, mochten circuleeren. In tegen stelling met de zilveren, komen er weinig gouden Zuid-Neder- landsche munten in voor, daarentegen meerdere uit onze eigen gewesten. Zooals wij hebben aangetoond, kan hieruit niet de ge volgtrekking worden gemaakt aan welken landgenoot de vondst kan hebben behoord, wat wij voorzichtigheidshalve dan ook maar niet zullen trachten te doen. Over het algemeen waren de stukken zeer goed bewaard en gaaf; slechts de Spaansche pistoletten waren op buitengewone wijze besnoeid. Of de vondst iets met de Engelsche troebelen heeft uit te staan gehad is onzeker. Onder de Engelsche komen geene munten van Cromwell voor. Het kan een gestolen schat zijn geweest. Zoute- lande, evenals de geheele kuststreek, was een zeer geschikte plaats om gestrande schepen en aangespoelde lijken te berooven. Vóór eenige jaren werd bij het fort de Nolle een muntvondst uit het einde der 15e en begin 16e eeuw gedaan, bestaande uit 125 zilveren en 4 gouden munten. Ook deze schat lag vlak aan

Archief | 1927 | | pagina 27