8 Junghans en Frings 2) deelen deze meening. De slag op het Wulpensant heeft plaats in ons heldendicht, nadat Ludwig en Hartmut met aanzienlijke legers het rijk van Koning Hettel waren binnengevallen, Kudrun, diens dochter, geroofd hadden en op hun thuisreis het eiland hadden gekozen als rustplaats. Daar deze Normandiërs naar hun vaderland terug voeren en hun schepen niet door aanhoudende stormen naar een vreemde kust gedreven werden, moet „Wülpensant" zich tusschen het rijk van Hettel en Normandië bevonden hebben. Uit het epos blijkt verder, dat de boden, welke Hilde, Hettels gemalin, na de ontvoering van haar dochter Kudrun, onmiddellijk naar dezen vorst zendt, zeven dagen noodig hebben om hem te bereiken. Nu bevindt zich Hettel met zijn leger in „Sêlant", waar hij met Herwig van Sêlant den Noormannenvorst Siegfried in een gevecht tracht te verslaan en te verdrijven. Dit Sêlant, dat volgens Professor B. Symons in zijn meergenoemd werk, in geen geval in Denemarken dient te worden gezocht, moet dus voor snel rijdende boden zeven dagen reizens zuidelijker liggen dan het rijk van Koning Hettel. Is „Sêlant" in het Kudrunepos werkelijk onze provincie Zeeland, dan moet dit rijk, het land der Hegelingen, ongeveer gelegen hebben aan de Noordzeekust van Duitschland. Of m. a. w. Wülpensant lag tusschen Normandië en deze kust strook in. Yerder lezen we, dat er spoedig nadat de mare van Kudrun's ontrooving aan IIettel bekend was, een verzoening met Siegfried tot stand komt en dat de vijanden van zoo even besluiten gezamenlijk de vluchtende Normandiërs te vervolgen. Schepen worden, voorzoover ze aan Hettel's leger ontbreken, van pelgrims geroofd. Een vloot steekt in zee, bestaande uit talrijke bodems, die de legers vervoeren. Niet lang nadat de Normandiërs met hun buit op „Wülpensant" zijn geland, duiken aan den horizont 1) Junghans. Gudrun, Leipzig, pag. 263. 2) Frings. Zur Geographie der Kudrun, Zeitschrift fiir deutsclies Altertum 6J, png. 195,

Archief | 1927 | | pagina 86