12 en geheel door de krachten der bij de dooden achtergebleven geestelijken en krijgslieden? Het eiland moet wel degelijk bewoond geweest zijn, evenals de kuststrook van Zeeuwsch- en Belgisch- Vlaanderen het in die dagen was De voortvluchtige Normandiërs hadden er ongetwijfeld belang bij met hun onschatbaren buit, die Kudrun was, niet in aanraking met de bevolking te komen en, zooals uit het epos duidelijk blijkt, aan het strand in de onmid dellijke nabijheid hunner schepen te blijven. Evenwel blijft nog historisch te bewijzen of er toen, ten tijde der Noormannen, een klooster op Wulpen bestond. Onmogelijk is dit zeker niet, daar het vasteland tegenover Wulpen stellig reeds kloosters kende. Geen klooster, doch kerkelijk bezit op Wulpen, vermeldt Dele- pierre 2) in een oorkonde uit het jaar 1089, dus ongeveer twee eeuwen later. Het betreft een stuk grond, genaamd „Idaslifeneta", bezit van de kerk St. Donatius te Brugge. Doch behalve dit alles is het toch niet uitgesloten, dat zich in de nabijheid der kerk, die de Heilige Willibrordus stichtte, een klooster verhief. Maar, zooals reeds gezegd, bewezen is dit nog niet. Bewoond was het eiland stellig omstreeks het begin der 12e eeuw. In 1127 vlucht een der medeplichtigen aan den moord op Karel den Goeden, graaf van Vlaanderen, uit Brugge, „apud insulam in mari quae dicitur Wlpem" 3), hetgeen hij toch wel niet naar een totaal onbewoond eiland zal hebben gedaan. De verdere mededeelingen omtrent het eiland Wulpen, die ik mocht vinden, volgen hier in chronologische rangschikking. Als algemeen bekend en reeds verscheidene malen geciteerd, het eerst de keurbrief uit Brugge van 1190. Het is wel niet noodig dezen in dit verband nader te bespreken. In zijn meergenoemd werk noemt Blanciiard o. a. het eiland „Coesant", dat in 1237 moet zijn ontstaan en zich met Wulpen 1) Blanchard. La Flandre, pag. 154. 2) O. Delepierre. Précis analytique des documents des archives de la Flandre occidentale, Brugge 1840, deel I biz. VII. 3) Deze mededeeling heb ik te danken aan Dr. J. de Hullu te Cadzand.

Archief | 1927 | | pagina 90