14 Oostwulpen en Catsand met eenige polders behouden". De oostelijke helft met de dorpen St. Lambrechts, Briellen,Oestende,bleef gespaard. Het „Begistre de Dénombrements noemt daar eenige leenen b.v. „Piktrut Joms houdt een leengoed groot zijnde elleve ende een half ghemet slands, ligghende binnen den ambachte van Oostburch ende inde prochie van St. Lnmbrechts in Wulpen-oost van der kerken in diverse paertselen daerof dats leghet zesse ghemeten in een poire die men heet „Heydiuzee", neffens 't water van „Hedinzee". Hedinzee, Heydinzee, Eyensee en soortgelijke verschillend ge schreven namen voor een klein water op Wulpen, evenals voor een kleinen zijarm der Schelde in Zeeuwsch-Vlaanderen, komen niet zelden op oude kaarten en in oorkonden voor. Het is niet onmogelijk, dat dit „Hedinzee" op het eiland Wulpen, volkomen identiek is met den naam van „Hedeningenslag" der Iiildesage 2), wanneer men aanneemt, dat Wulpen en Hedinzee voor elkaar gebruikt worden. Misschien heeft dan niet een toevallige over eenkomst in spelling der namen Hedinzee en Hedeningen er toe geleid den geweldigen Hedeningenslag naar de Scheldemonding te verplaatsen, zooals Prof. Symons 3) vermoedt, doch zijn beide namen aanduiding voor één en dezelfden slag op het eiland W ulpen. Deze komt dan voor èn in de Hildesage èn in Gudrun. Een nieuw bewijs voor de groote waarschijnlijkheid, dat het eiland Wulpen het tooneel was van de slachting op „Wülpensant" in het Ivudrunepos. Hier vond de strijd tusschen Hagen en Wate plaats, die in oorspronkelijke oudere lezing een tragisch verloop had, niet aan het strand der Hegelingen. Ook hier valt, evenals in de Hilde sage, de vader eener geroofde koningsdochter in een vreeselijk gevecht. Waarschijnlijk bewaren beide sagen Hilde en Gudrun, de herinnering aan een geweldigen slag der Noormannen op Wulpen. 1) Staatsarchief v. "Westvlaanderen, Brugge. 2) Hildesage, parallelsage en voorgeschiedenis van Gudrun. 3) Prof. Dr. B. Symons. Kudrun, inleiding pag. XLIIT.

Archief | 1927 | | pagina 92