15 De gevolgen van cle verschrikkelijke ramp in 1377 doen zich nog tientallen jaren nadien gelden voor de bewoners van de oostelijke helft. Aan de stad Brugge behoeven ze in 14-08 geen belasting te betalen, daar 3900 ghemeten land zijn overstroomd. De Heer van Moerkerke bezit in 1420 hier een leen, eveneens in de nabijheid van het dorp St. Lambrechts Een nieuwe ramp treft het eiland in 1436, als de Engelschen er landen en het geheel plunderen. Volgens Roos eveneens het kasteel, dat zich daar bevond. Het bestaan daarvan vond ik echter nergens historisch bewezen. Wel kent Smallegange een geslacht van Wulpen2) en diens wapen, maar of dit een kasteel bezeten heeft en over het eiland W ulpen heerschte, bleef mij tot dusverre onbekend. Daarentegen vermelden de oude rekeningen der stad Brugge herhaaldelijk posten, welke uitgetrokken werden voor het herstel van dijken op Wulpen, met stormschade. Een der burgemeesters dezer stad heeft zich, toen de toestand blijkbaar zeer kritiek was, met geleide te paard naar dit eiland begeven om de schade op te nemen. Wulpen heeft dus wel aan de stad Brugge toebehoord. In het rampjaar 1513 trof de oostelijke helft van het eens bloeiende en vruchtbare eiland hetzelfde lot als het westelijke in 1377. De zee overstroomde alles. De dorpen St. Lambrechts, Oestende en'Briellen verdwenen in de golven. Niets bleef er meer over dan een paar zandbanken en wat schorren. Wrel slibt in den loop der volgende jaren nieuwe grond aan en ontstaan door in dijking eenige polders, wier namen we nog op kaarten uit dien tijd vinden, doch in het jaar 1570, toen de zee zich zoo hoog boven haar niveau verhief als nooit te voren, wordt ook dit alles een prooi der golven en blijft er van het eenmaal dichtbevolkte eiland Wulpen totaal niets meer over. Vreeselijk was deze ramp van 1513 voor het geheele land. Hünnius 3) verhaalt daarvan 1) Gilltodts van Se veren. Coutumcs Brussel 1892. Deel II pag. 31. 2) Cronyk van Zeeland. Middelburg 1G96. Beschrijving van den Zeelandschen adel (niet gepagineerd). 3) Hunnius. liet staatische Vlaanderen of de Zeeuwsehe Buise, z. j. Opdragt, pag. k.

Archief | 1927 | | pagina 93